Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kläcka kalkon ägg  (läst 4401 gånger)

kiwsan

  • Inlägg: 68
    • Västerbotten
Kläcka kalkon ägg
« skrivet: 05 maj-10 kl 09:52 »
Tips på kläckning av kalkon ägg i maskin. Temp? Fuktighet? Malin

 

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Kläcka kalkon ägg
« Svar #1 skrivet: 05 maj-10 kl 10:38 »
Som hönsägg fast i 28 dagar istället för 21. Sluta vända dag 25.

Tänk på att kalkoner behöver mer protein än kycklingar framförallt i början. Har du inte möjlighet att köpa kalkonstart utan fodrar med kycklingstart är det viktigt med lite extra proteintillskott som kokt äggula, köttfärs eller något annat med högt proteininnehåll.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

510 gäster, 2 användare (1 dolda)
LarryGeano

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser