Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  när fåren går inne vad ger man dom då?  (läst 889 gånger)

färmansbo

  • Inlägg: 82
när fåren går inne vad ger man dom då?
« skrivet: 19 apr-09 kl 19:20 »
har funderingar på får, vad äter dom?

samaka

  • Inlägg: 501
    • Dalarna
SV: när fåren går inne vad ger man dom då?
« Svar #1 skrivet: 19 apr-09 kl 21:01 »
Du tänker när det är vinter och de inte betar?

Grovfoder naturligtvis; hö el dyl. Sen är ju allt beroende på vad tackorna har för "uppgift". Odräktiga tackor behöver inget mer och vissa menar att det gör inte dräktiga heller (om de har fri tillgång på ett bra grovfoder). Enligt böckerna ska man ge dem enorma mängder kraftfoder (pellets, spannmål etc.) ca 1 kg kraft/högdräktig eller mjölkande tacka/dag.

Saltsten

Mineraler (innehållande koppar eller inte beror på ras)

det var vad jag kom på.

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: när fåren går inne vad ger man dom då?
« Svar #2 skrivet: 20 apr-09 kl 07:45 »
Jag sällar mig till "vissa" åtminstone gällande lantraserna ;)
Hö, ensilage, löv, grenar. Man kan torka sly med löv i buketter, eller hamla träd som de gjorde förr. Löv och grenar att gnaga på av "goda" träslag, som asp, ask, sälg, tall och gran (inklusive barr) ger nyttiga vitaminer och mineraler + sysselsättning.

 

samaka

  • Inlägg: 501
    • Dalarna
SV: när fåren går inne vad ger man dom då?
« Svar #3 skrivet: 20 apr-09 kl 08:06 »
En till grej kom jag på... selen- och evitamin tillskott om de är dräktiga för att undvika muskelproblem med lammen som föds (iaf om man, som jag, har selenfattiga marker. Det bästa är väl att göra en grovfoder analys för att se vad det innehåller i energi, protein och mineralväg).

Är personligen oxå skeptisk mot de kvantiteter som anges i böckerna avseende kraftfoder, men har själv ej ännu vågat steget fullt ut till att ej ge nåt alls. Hur bra grovfoder man har är i denna fråga väldigt avgörande, så återigen är grovfoderanalys ett bra redskap för att få en uppfattning om detta.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

572 gäster, 1 användare
Carina Hagerblad

* Forum

* Om tidningen Åter



Episk tidning! Har följt mig från intresserad till självhushållare med gård och allt.
/Mikael Book

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser