Har haft (eller har

) hästmyror i mitt sommarhus. Hästmyror har sk. sattelitbon som inte ligger så långt ifrån varandra. Stubbar, rötter, hus, virke m.m. gillar dom. Så först kan man försöka se om man kan hitta något sådant nära huset. Hittar du något, ta bort det!
Två sommrar i rad har dom svärmat, runt midsommar tror jag det var. Då passade vi på att strö myr (cymexpulver) på dom platserna.
Då får dom fart!
Både sådana med vingar, utan och gigantsorten (med vingar) har vällt ut. Haft ihjäl så många som möjligt (godkänt i krigstider).
Hästmyror har inte så värst stora kollonier, och växer ganska långsammt. Så uttröttningsmetoden vi kört verkar ha hjälpt.
Det ska sägas att vi ersatt lite skadat virke med nytt.
Problemet är att dom är lömska, visar sig inte om det är dåligt väder, kallt osv. Går inte på led som vanliga myror, så dom är svårspårade. Anar dom oråd kan dom flytta lite längre bort i samma vägg eller så. Lömska som fan alltså!
Nåja, massa svammel här, har bara ett ekologiskt tips. Trö kanel på och runt ingångarna. Får ungefär samma effekt som cymex, tillfälligt. För dom verkar inte dö utav det men dom blir galna och hittar inte in/utgångar m.m.
Så kör man den metoden lite längre kanske dom tröttnar, kan vara värt ett försök om du absolut inte vill använda kemiska grejer.
Se också till att grunden är torr, dom gillar fuktigt virke.
Lycka till