Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Känsligt huvud ...vad gör man ?  (läst 1924 gånger)

Taggis

  • Inlägg: 990
  • vänner
Känsligt huvud ...vad gör man ?
« skrivet: 06 feb-09 kl 14:14 »
Vi/dottern har sen sommaren -08 blivit ägare till en fd vbl travare han är 28 år . Han var utlånad sommaren innan men ingen klarade av att rida honom så han kom hem till tidigare ägare igen . Tidigare ägare har haft honom i ca 15 år & han har väl blivit riden under denna tiden 3ggr/år .
Han har nu blivit som en helt annan häst dottern har aldrig åkt av ,hon kan rida honom utan bett & han är lugn & fin när mindre barn sitter på honom (dottern är ju med).
Så långt är ju allt bra MEN vad jag skulle vilja ha råd & tip om är detta : han är såå rädd om sitt huvud man kan ge han godis men skulle man så mkt som försöka klappa honom på mulen så rycker han till! Rycker till är lite underdrift han HUGGER till & det är inget hot för han försöker verkligen bita!Ska man kunna klappa/borsta honom får han ha grimma på så man kan hålla i den .Tidigare ägaren har sopat till honom i huvet när han huggit efter honom (jag har sett det) & han har då så fort tillfälle getts huggit honom i armen .
Jag vet att det är en gammal häst & att någon kanske inte tycker det är ide' att lösa detta men jag vill ju att han ska kunna lita på att ingen kommer att vara dum mot honom mer den sista tiden han har kvar.........
Så alla tips & råd mottages tacksamt
Bor på landet med man & barn samt katter,hund,höns,ankor,får

fjäderfän

  • Inlägg: 1124
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #1 skrivet: 06 feb-09 kl 14:24 »
läs boken perfekt uppförande av kelly marks massa bra tips.
sambo har 2 barn Tindra och Mio.  4hästar och 4katter

Norrsken

  • Inlägg: 4264
    • -
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #2 skrivet: 06 feb-09 kl 14:30 »
Tja... som sagt så är det ju en gammal häst, och... man kanske inte behöver klappa honom så mycket på mulen?! Det låter ju som om han har gott förtroende för dottern i alla fall, så, jag skulle tro att han får en lugn och fin sista tid i livet, oavsett hur det går med huvudet...

Men, i alla fall så är mitt tips att bara ta det lugnt, inte låtsas så mycket om problemet. Borsta hästen som vanligt, och kanske långsamt närma sig huvudet från sidan. När man borstar så är ju hästen inställd på att just bli borstad, och har ju inte tankarna på att nån specifikt försöker röra hans huvud... Klia honom i manen, och gå från manken och mot öronen, och var uppmärksam på hästens reaktioner, om han börjar se misstänksam ut, så gå inte närmare huvudet just då, men sluta inte heller klia. Jag tror att många problem kan lösas med lugn och konsekvens.

Men, just eftersom det är en gammal häst så kanske man får nöja sig med små framsteg, och se det som att ni i alla fall ger honom en lugn och fin sista tid i livet!
If we don't take care of the earth, earth will take care of us

Max matte

  • Inlägg: 21
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #3 skrivet: 06 feb-09 kl 14:32 »
Strunta i huvudet ett tag, klappa jättemycket överallt i övrigt så han börjar lita på era händer, försök ge godis så han blir intresserad. Morot är ju bra ger lite distans mellan hand och mule.

Vissa hästar gillar inte att bli klappade på huvudet helt enkelt, men ni måste ju naturligtvis försöka få honom att sluta bitas. Om han förstår att ni inte tänker bråka med huvudet så kanske han lugnar ner sig. Lycka till!
har fem hemkorsade hönor, två dvärgcochinhöns och en gotlandstupp. Har också häst, tax och katt. Intresserad av handarbete och vävning.

Taggis

  • Inlägg: 990
  • vänner
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #4 skrivet: 06 feb-09 kl 15:51 »
Jaa han litar på dottern om en häst kan älska en människa så älskar han henne ! När förra ägaren hälsade på för ett tag sen så gick pållen till andra sidan hagen & vände rumpan till & var inte alls intr. av att komma & dom har ju kännt varandra i 15år !
När hälsar på honom  & kallar kommer han alltid & hälsar fast jag är väl "den snälla som kommer med morötter & mysprat mänskan" kan jag tänka .Han har alltid haft ett ont öga till män tidigare men nu fungerar det med alla ,så det är ju ett framsteg.
Att ge honom godis & morötter är inga problem han tar det utanvidare ur handen men som sagt skulle man bara så lite röra honom åker öronen bak . Det är ju inte bara mulen utan hela hans huvud som man inte får röra jag brukar göra som du sa Fru Janson dvs borsta kropp & sedan upp mot manken/manen men när man kommer till öronen är det stop (om han får bestäma).
Visst e han gammal men för hans skull hade det ju varit skönt om han kunde lita på att ingen kommer att göra honom illa mer..
Bor på landet med man & barn samt katter,hund,höns,ankor,får

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #5 skrivet: 06 feb-09 kl 16:14 »
Jag är benägen att hålla med, låt honom ha sitt gamla huvud i fred. Det är trots allt inte särskillt ofta man absolut måste borsta dom på huvet. Ibland är det helt okej att respektera deras vilja. Ge o ta.  :) Ni låter bli att klappa an på huvudet så låter han bli att hugga er ;D

Jag är absolut emot att under några som helst omständigheter sopa till, klatcha eller ens veva mot huvudet på hästar i uppfostringssyfte. Det för inget gott med sig, och inte slutar dom bitas av det heller, som ni märkt :P
« Senast ändrad: 06 feb-09 kl 16:21 av Frances »
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Max matte

  • Inlägg: 21
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #6 skrivet: 09 feb-09 kl 09:08 »
Håller helt med Francis, aldrig våld mot huvudet eller vifta med händerna framför huvudet, det blir bara fel hela vägen.

Strunta i öronen, de håller han rena med att ruska sig, de brukar vara allra känsligast med öronen. Men det är ju mysigt om ni kan komma till att få smeka mulen, så jobba med godisbiten istället. När han börjar fälla kanske det kliar så han kommer på att en hand är bra att ha.

Min häst kommer från en ridskola och ville inte att man höll på med huvudet och framför allt inte borsta öronen. Men nu har jag haft honom i ett år och sedan länge kan jag borsta pannan och han tycker det är skönt, och jag får borsta öronen litegrann. Tålamod är det enda som funkar!
har fem hemkorsade hönor, två dvärgcochinhöns och en gotlandstupp. Har också häst, tax och katt. Intresserad av handarbete och vävning.

Taggis

  • Inlägg: 990
  • vänner
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #7 skrivet: 10 feb-09 kl 00:01 »
Vi har aldrig slagit honom i huvudet ....aldrig någonsin .Det säger väl sunt förnuft att det inte kan komma nåt gott ur sån behandling mot någon. Vi har ju förstått att han blivit slagen med tanke på hans reaktion på kontakt med hans huvud ,men när & hur länge sen det var vet vi ju inte ,spelar ju ingen roll nu heller igentligen då skadan är skedd.
Men vi arbetar på att få honom att lita på oss med hjälp av godis,tålamod & era tips & råd .....det blir mkt morötter till gubben men det är han värd  :).

Bor på landet med man & barn samt katter,hund,höns,ankor,får

Max matte

  • Inlägg: 21
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #8 skrivet: 10 feb-09 kl 10:04 »
Jag är säker på att ni hanterar honom på det bästa sätt, men något pucko har förmodligen slagit honom tidigare, eftersom han är så rädd om huvudet. Skönt att han har fått komma till er nu! Lycka till
har fem hemkorsade hönor, två dvärgcochinhöns och en gotlandstupp. Har också häst, tax och katt. Intresserad av handarbete och vävning.

 

Nässelhäxan - babsan

  • Inlägg: 439
  • Nässlor - naturens gåva
    • -
    • Nässelhäxan
SV: Känsligt huvud ...vad gör man ?
« Svar #9 skrivet: 10 feb-09 kl 11:06 »
Håller med alla tidigare talare. Låt huvudet vara ifred och gör ingen affär av det. Pröva då och då att tänja på hans "tålighet" och var glad åt de små framstegen. Var hela tiden uppmärksam på hans kroppsspråk så att ni slipper bli bitna ...
Förhoppningsvis kommer hans beteende med tiden att mjukna.
Har ni prövat att klia ganascherna? Det är ett bra ställe eftersom man där inte är så exponerad. Hästar brukar heller inte vara överdrivet rädda om just det området. På somrarna kan man passa på att göra dem en stor tjänst genom att klia mellan ganascherna. Det är ett område där knotten med förkärlek sätter sig och det är näst intill omöjligt för hästen att klia sig själv. Om hästen inte har problem med att man rör underhalsen så försök att fortsätt borsta högre och högre upp.

Det stora problemet med en häst som är huvudskygg är att man inte kan kontrollera ögonen bl.a. En del hästar har väldigt känsliga ögon och då kan det krävas dagliga ögonsköljningar vilket kan bli besvärligt med en skygg häst. Jag hoppas att ditt problem inte är större än att det kan "hanteras" i nödfall med fasthållning och ev. en brems (men det är i yttersta nödfall och inget jag skulle rekommendera i första hand på en huvudskygg häst).


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

521 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser