Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Traktorstorlek för att pressa hö?  (läst 9046 gånger)

Tok-Mats

  • Inlägg: 5
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #20 skrivet: 07 jul-08 kl 23:13 »
Enligt mina erfarenheter så räcker ca 50 hk gott och väl till en lös- eller småbalspress med halmbana och efterföljande vagn. Har tillbringat måga fina timmar i min ungdom pressandes i en Boxer.
Lycka till, hoppas att du hittar en passande traktor!

Ursus

  • Inlägg: 323
    • Jämtland
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #21 skrivet: 08 jul-08 kl 13:10 »
Jag tror tvärtom att det blir viktigare med stora arealer när bränslepriserna går upp och det blir allt svårare att rekrytera arbetskraft. Stora arealer gör det möjligt att använda stora traktorer, stora och effektiva redskap och bra hjälpmedel (GPS-styrning, optimering av gödsling utifrån skördenivå etc). Stora traktorer har i och för sig hög bränsleförbrukning per timme, men förbrukningen av såväl bränsle som arbetstid per färdigsådd ha är det svår att slå med någon halvliten traktor och traditionella redskap.

Som sagt, mindre maskiner förbrukar mindre bränsle per hektar. Och varför skulle det föresten bli svårare att rekrytera arbetskraft i framtiden? Jordbruk är väl knappast en branch som kommer att gå ner framöver.

Fridolf2

  • Gäst
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #22 skrivet: 08 jul-08 kl 16:42 »
Det är ju just det det är..svårt att få tag på bra folk till all slags maskinkörning numera, både i skogen lantbruket och entreprenad...

trädman

  • Inlägg: 1272
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #23 skrivet: 10 jul-08 kl 01:01 »
Som sagt, mindre maskiner förbrukar mindre bränsle per hektar. Och varför skulle det föresten bli svårare att rekrytera arbetskraft i framtiden? Jordbruk är väl knappast en branch som kommer att gå ner framöver.

Det är knappast ett allmängiltigt faktum att små traktorer skulle ge lägre bränsleförbrukning per ha färdigetablerad gröda. Vad bygger du detta på?

Det behöver inte bli så mycket svårare att rekrytera arbetskraft. Det är redan svårt att hitta maskinförare och liknande kategorier.

Ursus

  • Inlägg: 323
    • Jämtland
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #24 skrivet: 10 jul-08 kl 09:46 »
Det är knappast ett allmängiltigt faktum att små traktorer skulle ge lägre bränsleförbrukning per ha färdigetablerad gröda. Vad bygger du detta på?

Det behöver inte bli så mycket svårare att rekrytera arbetskraft. Det är redan svårt att hitta maskinförare och liknande kategorier.

Jag bygger antagandet att mindre maskiner är energieffektivare dels på Ulrics länk ovan, dels antagandet att ju mindre mängd stål som ska släpas omkring på åkern, desto mindre mängd bränsle behövs. Det kan också vara svårt att utnyttja en stor traktor fullt ut. Man måste ha redskap som är just lagomt stora för den traktorn, Detta gäller givetvis även för små traktorer. Det är bara det att det är så mycket enklare att t ex fara ut och slå gräs med en 3 meters slåtterkross jämtört med en 9 meters monster. Så i praktiken måste man ändå ha en mindre traktor om man har en stor, eftersom den stora inte funkar till alla jobb. Då kommer man in på sådana aspekter som energikostnad för att tillverka trå traktorer jämfört med en.

Sist men inte minst, stora traktorer med stora redskap orsakar markpackning. Markpackning ger betydande skördeminskningar.

take

  • Inlägg: 4823
    • Östergötland
    • De Klomp
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #25 skrivet: 10 jul-08 kl 13:36 »
Sist men inte minst, stora traktorer med stora redskap orsakar markpackning. Markpackning ger betydande skördeminskningar.

Småtracktorer också. Detta beror helt på kilo/cm2 och med ett bra däckval, rätt lufttryck, dubbelmontage och dylikt så behöver inte detta vara ett problem.
Jag undrar hur livet är på vänstersidan av klockkurvan?

Fordson

  • Inlägg: 475
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #26 skrivet: 28 jul-08 kl 10:11 »
Det är första gången jag hör nån som tycker att trepunkten är bättre än en frontlastare.

Fordson

  • Inlägg: 475
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #27 skrivet: 28 jul-08 kl 10:48 »
Beror förstås på vad man använder dom till.
Exakt, men håll med om att det är ovanligt att sälja bort en frontlastare för man inte har användning för den.
Det brukar ju vara tvärt om, att folk har problem att få tag i en lastare med fästjärn etc.

Ulric Eriksson

  • Gäst
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #28 skrivet: 28 jul-08 kl 11:13 »
För att besvara ursprungsfrågan så verkar det som om vilken traktor som helst kan driva en löspress. I vart fall tyckte inte vår gamla T24 att det var något särskilt ansträngande jobb.

covboy

  • Gäst
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #29 skrivet: 28 jul-08 kl 18:30 »
Lite större traktor än för liten skulle jag rekomendera.. ;)

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #30 skrivet: 28 jul-08 kl 18:45 »
Citera
Det är första gången jag hör nån som tycker att trepunkten är bättre än en frontlastare

Jag trodde att alla som inte har en frontlastare önskade sig en  ;D
Näe, vi tycker att vår traktor med frontlastare och grävaggregat och skogskran är en absolut nödvändighet!! Den går ju att ha till allt

Och jag håller inte med om att skopor mm. tillbehör är dyrt..det beror på var man letar..  ;) En av skoporna bytte vi till oss mot en skoning, pallgafflarna mot något annat och tipset med att svetsa fästen har vi också praktiserat på en stengrep. Hur bra som helst!  :)
(Stengrepen hittade vi på en skrothög och släpade hem i mörkrets skydd :-[)

Vi gräver, sladdar banor, kör all skogskörning och all jordbrukskörning och bygger och lastar av och på och skjutsar mig upp i fruktträden och gud vet vad med denna maskin!!!
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Mårten Swärd

  • Gäst
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #31 skrivet: 28 jul-08 kl 19:08 »
Traktorn har jag än så länge behållt, dels för att jag inte riktigt "vågar" göra mig av med den. Om jag säljer den kommer jag garanterat att behöva en frontlastare..

Funderar nu istället att låna upp lite pengar till och köpa en "modernare" traktor utan lastare att ha som 1:a traktor och IH:n som 2:a traktor. Men det var satan vad dyrt det var med "nyare" traktorer och förbaskat svårt att hitta en mindre traktor. Ska jag köpa en till traktor så ska det vara iaf 90-tal men priset på dessa verkar ligga på över 80 000:- oavsätt märke.

Dessa priser för så pass gamla traktorer som 90-talare är lite irriterande, egentligen behöver jag inte 4-hjulsdrift, AC och gud vet vad för tillbehör.
Det jag vill ha är en 90-talare, lite mindre traktor med skapligt modern hytt (läs någorlunda ljudisolerad), en bra växellåda och en riktigt skön stol och helst maximalt runt 80 000:- plus moms.

Någon som vet om det finns några traktormodeller som på ett ungefär kan passa in i beskrivningen ovan?

covboy

  • Gäst
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #32 skrivet: 29 jul-08 kl 10:52 »
M-F 575 eller FORD 5610 men jag tror M-F hade bättre motor...Valmet 405-455 eller nån sådan nummer..de traktorer är slitstarka !

covboy

  • Gäst
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #33 skrivet: 29 jul-08 kl 11:02 »
B

covboy

  • Gäst
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #34 skrivet: 29 jul-08 kl 11:04 »
Bor man i sverige köper man ju en VOLVO 650 eller 700 såklart.. :P

Sådan skulle jag behöva ! evighetsmaskin.. ;)

 

donderboss

  • Inlägg: 159
    • -
SV: Traktorstorlek för att pressa hö?
« Svar #35 skrivet: 02 aug-08 kl 10:43 »
man behøver inte en stor traktor om man bare skal presse få hektare ,det er noget med hastighet at gøre ,jeg hqar presst højtryk med en 3o hk porche, om den inte kan klare det .sætter man farten ned.
En MF 135 er en jætte bra traktor ,nok noget af det bedste ferguson har produkceret.
Og jo Volvo er også min favorit ,så længe det er volvo.
Jeg var inte klar på ,at dom dage der bare kom och gik ,var sjalve livet


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

561 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Köpte numret främst för att jag tänker lära mig spinna, men förutom det fanns mycket annat intressant, som skötsel av naturbetesmarker och hoppfulla nybörjarbrev!
/Johanna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser