Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  elak bock  (läst 4144 gånger)

ManiacDarling

  • Gäst
Re:elak bock
« Svar #20 skrivet: 14 dec-07 kl 07:03 »
Hehe.. jag kan till å med känna igen några av dessa takter i min ena get! Jag har två getter och de har olika temperament så de är som natt och dag! Den ena geten (upfödd på flaska) är som en liten menlös bäbis (hon heter bäbis också=) men den andra geten har lite mer takter i sig och humör och kan få sådana där "ryck" - då hon kutar runt runt och stångar i luften och liksom "retas" med oss människor. "Haha! ni kan inte ta mig!" -typ, och nästan-stångas på oss..
Och när man kelar med bäbis så blir hon avundsjuk och kommer fram och "råkar" stöta till med sina horn nånstans, "hoppsan" säger hon och tar det som att hon blivit utmanad och ställer sig på två ben och hotar i luften. Om man går emot henne då eller säger "Nej!" -då har hon fått vad hon ville vilket var uppmärksamhet och så börjar hon kuta runt och hoppar upp på sitt bord och säger "haha! du kan inte ta mig!"
Ibland är hon bara jobbigt provokativ, och springer runt runt ens ben samtidigt som hon viker in huvudet så att hornen ska skrapa mot ens ben och så tigger hon om att bli lite utmanad. Om man går barnbent på sommaren så är det inte så trevligt med hennes närgångna horn och "lekfulla" inviter...

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
Re:elak bock
« Svar #21 skrivet: 14 dec-07 kl 11:58 »
Bäbisens kompis verkar sund och normal, fast hon bör förstås få veta när hon blir för närgången.  Skutta runt och visa sig vig och vacker, det visar ju att hon är frisk, såväl psykiskt som fysiskt!
:)

Red: Stavfel
« Senast ändrad: 14 dec-07 kl 11:59 av Trollmor »
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

Virvel

  • Inlägg: 28
Re:elak bock
« Svar #22 skrivet: 29 dec-07 kl 11:57 »
Virvel, är det Glenn Du beskriver?


Jepp Trollmor -han är världens finaste och goaste bock! Han har alltid varit super go -men när han var yngre så hände det ibland att han ville utmana ödet... :P

Självklart så ska man undvika att fysiskt ta ihop dom om man har andra alternativ
men tar man det bara lugnt när man "välter" omkull bocken så är det inte värre än att sätta ett får när man ska klippa det eftersom dom blir lugna när man väl har lagt dom, eller som när man tar ihop en hund -det kan se obehagligt för den ovane men är inte värre än hur djuren gör mot varandra när dom gör upp rangen.

Såg förresten ett program från österbotten "djurens ålderdomshem" eller nått sånt hette det.
Mannen berättade att baggen dom hade tagit hand om i början var oregerlig och bara stångades så han var tvungen att använda ett järnspett när han skulle leda baggen och efter 1:a sommaren så behövde han inte använda det längre.
Är det någon som förstår vad han menar?
Är det som när man leder tjurar med en järnstång i nosringen?
Är det någon som har provat det? (skulle ju kanske funka även på ilskna bockar)



 

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
Re:elak bock
« Svar #23 skrivet: 29 dec-07 kl 13:30 »
Världens finaste och goaste bock?  Omöjligt, dom hade ju jaaag!  Vad som menas med järnspett har jag ingen aning om.  Att lyfta och lägga omkull är OK, att orsaka smärta har motsatt effekt.
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

609 gäster, 2 användare (1 dolda)
matematiker

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser