fång med mera!

Startat av tänk_positivt, 18 Sep-07 kl 09:41

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.


Ponnier

Hade jag vetat att det var Strasser propaganda så hade jag aldrig läst ditt inlägg! Fång är så otroligt mycket mer än Strasser verkningar etc >:(
Du får det svar du förtjänar.

Falin

Jag läste faktiskt igenom, men orkar inte kommentera alla felaktiga "fakta". Arma häst som fått gå ett helt år utan någon som helst behandling, trots tydlig smärta.  :(

Jullan

Falin: Kan du inte ta några exempel i alla fall?

Jag har ju som bekant gått och oroat mig för fång mer eller mindre konstant sen i maj  ::) och plöjer allt jag kan om detta. Nu har vi ju haft turen att våra damer inte drabbats, men jag vill veta allt allt i alla fall. Man vet ju aldrig, det är bra att vara påläst.

Jag kan gissa mig till vad du tänkte på i artikeln, men kommentera gärna!

Tycker också det låter hemskt att en häst ska gå igenom så mycket smärta! Och varför skulle inte varmblod kunna få fång?

Falin

Jag nöjer mig med att länka till den här sidan:
http://lib.bioinfo.pl/auid:4470792

Forskningen visar alltså att fång är ärftligt, samt att insulinresistenta hästar har lättare för att utveckla fång. Genom blodprov kunde man redan på vintern förutsäga vilka hästar som skulle få fånganfall under sommaren. Jag vet inte riktigt hur en strasserverkning skulle kunna förhindra det?


Edit: Det trycks ju en del i artikeln på att Strasser är doktor, och det är hon förvisso. Hon doktorerade på flundrans anatomi.


Jullan

Aha! *bokmärker* Ska läsa igenom detta ikväll tror jag!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

364 Gäster, 0 användare