Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne: Östergötland Bogemenskap  (läst 1732 gånger)

Mia Johansson

  • Inlägg: 2
Östergötland Bogemenskap
« skrivet: 17 sep-25 kl 14:49 »
Jag går i tankar att starta en bogemenskap i mitt hus som blivit för stort när alla barn flyttat hemifrån. Jag söker någon att starta upp med, forna och bygga upp en förening. Jag sysslar med självhushållning som inkluderar både odling och uppfödning och djur, men har inte gård bara en större tomt på landsbygden. Jag byter gärna ideer med befintliga liknade boenden också.
Skriv gärna. //Mia

Lugnt vatten

  • Inlägg: 2
SV: Bogemenskap
« Svar #1 skrivet: 21 nov-25 kl 15:27 »
Hej!

Vart finns ditt hem?

Vänligen
Vicky

KajsaAnka

  • Inlägg: 100
  • Tramsig men seriös när det gäller skog
    • Närke
SV: Bogemenskap
« Svar #2 skrivet: 05 dec-25 kl 17:23 »
Hej ! Så roligt att bolla ideer hoppas bolla ideer tro drömma sväva iväg. Tack så länge det varade. Det vill säja 1 meddelande och 1 svar. Sen hamnade visst på skräp fast skickade till dej. Men helt oseriös är inte jag. Som vissa andra som mer liknar bondfångare än drömmare. Tänkte satsa mina pengar på en dröm. Inte andras. Med vänlig men innehållslös hälsning från k

 

karlin

  • Inlägg: 3
    • Västergötland
SV: Bogemenskap
« Svar #3 skrivet: 16 jan-26 kl 21:55 »
Hej Mia,

Jag skrev nyss ett svar i en annan tråd här. Vi är en familj på tre (jag min sambo och 2,5 årig dotter) som kommer flytta till Linköpings trakten till sommaren pga jobb på LiU. Vi bor nu i hus nära skog, odlar och bygger med respekt för husets historia (renoverar originalförnster, målar fasad med linoljefärg osv). Det svider att lämna det bakom oss, men hoppas på att hitta en fin plats med gemenskap, som även är en fin plats för vår dotter att växa upp. Vill du berätta mer om dina planer och framförallt var huset ligger? Närheten till Linköping är viktigt för det är pga mitt nya jobb vi flyttar.
Hälsningar,
Karlien


 


 
Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Inloggade just nu

535 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Å vilken härlig tidning
/Susanne

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser