Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sevärt ang fodring av bin, se den, förstår du inte, se den igen.  (läst 1239 gånger)

hofboss

  • Inlägg: 429
  • Centrala Skåne
    • Skåne
Del 1.
https://www.youtube.com/watch?v=aN428TJpDuw

Del 2.
https://www.youtube.com/watch?v=P96pK2aNpM0

1/16 hål = 1,6 mm

1 us gallon = 3,8L

Ang klorin. volymen han pratar om är kring 2,5 cl/ 20L sockerlösning.

https://www.metric-conversions.org/length/inches-to-millimeters.htm
« Senast ändrad: 17 aug-22 kl 00:39 av hofboss »

Alexn72

  • Moderator
  • Inlägg: 1470
    • Skåne
Finns det möjligen en  sammanfattning. 1h är lite väl lång tid om de handlar om att blanda ut med klorin

 

hofboss

  • Inlägg: 429
  • Centrala Skåne
    • Skåne
Detta är sammanfattningen av flera saker som syftar till att få bra övervintring,  klorin är det lilla,  försökte bara att hjälpa med konverteringen från US mått till europeiska mått.
« Senast ändrad: 17 aug-22 kl 15:51 av hofboss »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

547 gäster, 4 användare (1 dolda)
BlixtenMq, RickardR, Hans Hultén

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser