Anlägga vall

Startat av Ursus, 18 Maj-07 kl 13:55

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Ursus

Hej!
Undrar om nån känner till något enklare sätt att anlägga vall än det jag använder nu.

1. Plöjning
2. Harvning
3. Sådd av korn eller havre/ärt
4. Vältning
5: Sådd av vallfröblandning
6. vältning

Det är många moment så det tar tid och kostar mycket pengar. Men vill man att det ska växa något så är det väl inget annat att göra. Eller? Går det att renovera en vall på något vis? Tänk om man kunde peta ner lite klöverfrön utan att behöva göra ovanstående procedur, det vore skönt... Tiden vill inte riktigt räcka till. Berget till höger om traktorn är Långberget föresten!

Ursus

Bilden kom inte med, provar igen.  Funkar det inte så föreställer den en gtraktor med vidhängd plog ute på en av åkrarna

Smids

Det du kan göra om du har en såmaskin med frölåda är ju att så allt samtidigt. Då blir det ju bara:
Plöja
Harva

Välta.

Om inte du har en sådan såmaskin så kan du strunta i den sista vältningen, det brukar jag göra om inte jorden blev allt för uppluckrad av insådden.

lantmoran

Vi blandar spannmålen och vallfröblandningen och sår samtidigt. Det går jättebra. Klart att det hade varit bättre med separata lådor, men det har faktiskt funkat kanon änsålänge.
Lantbrukare av den utdöende arten. Am-kor, hästar, getter och vallhundar. Odlar även spannmål för att hjälpa upp i de värsta svackorna.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 187 Gäster, 3 användare (2 Dolda)
Anni i skogen