Stora dvärgar

Startat av AnetteA, 19 Nov-12 kl 12:05

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

AnetteA

Har på de senast besökta utställningarna sett flera djur av dvärgras som fått bedömningar som; "STOR!" och "FÅR EJ BLI STÖRRE!" men ändå har djuren i vissa fall fått 10p på bedömningspunkten "storlek och vikt".   ???

Vissa Dv. kochin tuppar skulle nästan mosa våra små hönor, samt vissa hönor har också varit (för) stora. Detta gäller inte bara Dv. kochin men tog den som ett exempel då vi har egen tupp av samma ras att jämföra med.

Någon annan som reagerat på samma sak? Tänker att om man vill ha stora höns finns det många fina raser, man behöver inte driva upp storleken på dvärgarna..
www.lantisarna.webs.com - En inblick i ett pars vardag när dom tillsammans återupplivar en gård i västgötska skogarna. Höns, Gäss, Kalkoner, Kaniner, Får, Hästar & 2 dårar till folk. :D


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

709 Gäster, 2 användare
Själv är bäste dräng, torpjens