Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur fäster man tråd till bivax julgransprydnader?  (läst 1351 gånger)

Nybo

  • Inlägg: 97
    • Västerbotten
Hur fäster man tråd till bivax julgransprydnader?
« skrivet: 03 dec-12 kl 15:36 »
Hej

Jag ska med årets bivax göra julgransprydnader Dessa göres i silikonformar http://www.biredskapsfabriken.se/se/artikel.php?kid=11-46&mall=lista.php&id=1264

Har dock ej kommit på hur jag ska fästa tråden så att jag kan hänga upp julgransprydnaderna.
När jag har försökt har tråden flytit upp och ej kunnat fästa den i vaxet som stelnar.
Någon som vet eller har prövat något annat?
Tack på förhand
// Camilla
« Senast ändrad: 03 dec-12 kl 15:39 av Nybo »

anemone

  • Inlägg: 61
SV: Hur fäster man tråd till bivax julgransprydnader?
« Svar #1 skrivet: 03 dec-12 kl 16:27 »
Nu talar vi bi-odling.   
När vi lägger vaxkakor på trådarna inne i ramarna då värmer vi metalltråden en aning så smälter vaxet fast och efter en stund stelnar det och sitter fast.

Nybo

  • Inlägg: 97
    • Västerbotten
SV: Hur fäster man tråd till bivax julgransprydnader?
« Svar #2 skrivet: 03 dec-12 kl 16:38 »
Tack anemone ska pröva det. Tanken var att jag ska använda denna form av tråd för att hänga upp prydnaderna i julgranen
 http://www.pandurohobby.se/Katalog/95-Sasonger/9510-Jul/951025-Julmaterial/1/025158-Tunt-band-12-mm-25-m-guld

// Camilla

 

anemone

  • Inlägg: 61
SV: Hur fäster man tråd till bivax julgransprydnader?
« Svar #3 skrivet: 06 dec-12 kl 19:53 »
Det tycks vara ganska små figurer så det kanske räcker att värma en nål över ett ljus och sedan smälta ett lämpligt hål i figuren och därefter trä tråden igenom.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

691 gäster, 3 användare
Stengrim, eka, LarhondaRo

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser