Hoppsan! Näe du måste börja från färskt kött som du saltar själv. Den tid du saltar är inte normalt i flera veckor utan snarare något dygn. Finns väl olika recept även där och är givetvis beroende på hur stort köttstycket är och vilken saltningsmetod som används. Om du lägger det i saltlake brukar jag efteråt skölja av det i kallt rent vatten snabbt för att hänga upp det att torka. Köttet får inte grå färg på ytan när det torkat tack vare den snabba manövern. Ha rena tassar, skärbrädor etc hela tiden eftersom du hanterar färskvaror! Innan saltningen skär i lämpliga bitar och för att kunna torka köttet så dra igenom t.ex. ikeas köksredskapshängare genom köttet (funkar som billig köttkrok) och fäst dem i en klädstång i torkburen, eller ta vanlig bomullstråd (typ steksnöre) och häng på små krokar i buren).
Det bör vara i t.ex. västläge med kvällsol, utomhus i regn-, flug- och fågelsäker bur med god ventilation t.ex. nätbur på väggen direkt under taket. Där torkar du på vårkanten så köttet blir sakta torkat på någon vecka. Försök inte med direkt solläge för då blir det expresstorkat, torrt, salt och segt!
Det finns en hel del skrivet om detta i olika böcker. Det går också att torka i vanliga ugnen men se till att du inte torkar det för friluftsliv (heltorrt) vilket tidsangivelserna vanligen avser - för det är inte det samma som att torka för vanlig direktkonsumtion (ala Serranoskinka). Köttet ska då vara torrt på utsidan och en bit in medan det ska ha en röd färg men inte blodig på insidan.
Skinka har jag läst recept på (men aldrig provat själv) där man hänger den inomhus vid ett element. Det var i boken Jens Linder "Det glömda köket".
Lycka till!