Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Smaragd höns  (läst 6058 gånger)

pytte

  • Inlägg: 265
    • -
Smaragd höns
« skrivet: 30 dec-11 kl 19:48 »
Är det någon här som vet hur raserna ovan är?
Då menar jag i storlek, ruvvillighet och om de är lugn eller flaxiga, samt om de lägger bra med ägg och vilken färg och äggvikt de ligger på ungefär.
Har läst om deras rasuppkomst men det ger inte riktigt den sorts infon.
Tacksam för svar!
Har en engelsk cocker,  welsumer, stor laxfärgad faverolle, blomme och  blandras höns.

lbr

  • Inlägg: 15
    • Jämtland
SV: Smaragd höns
« Svar #1 skrivet: 04 jan-12 kl 16:21 »
Smaragd har vi testat några, men har inga kvar nu. Ska försöka svara på dina frågor och beskriva rasen utifrån hur vi i vår familj upplevde dem, men vet inte om allt det är karakteristiska drag för rasen. De kommer ju som bekant från Isbar-pappa och RIR-mamma.
Färgteckningen på våra djur var grå med mörkare huvud för hönorna och svart med rött för tupparna. De fick en riktigt stor kam, som hängde ner över ögat på en höna. Till storleken är de ngt större än Isbar, kanske runt 2,5kg för hönor.
De värpte ett ägg nästan varje dag, så de är bra värpare. Äggvikten var något mindre än för Isbarerna, ca 55-60gr någonting. Skalet var mellangrönt – lite åt oliv-hållet, men inte så mörkgrönt - och ibland med prickar.

Till temperamentet upplevde vi dem lite vassare än Isbarerna och de var mkt skyggare, flaxigare och mer panikbenägna. Men beteendet kan ju även vara individrelaterat och behöver inte vara karakteristiskt för rasen. Hoppas detta var till någon hjälp för dig!  :)

(Bifogar en bild på "Smarrarna" när de var unga)
« Senast ändrad: 27 maj-13 kl 10:17 av Sirpa »

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: Smaragd höns
« Svar #2 skrivet: 04 jan-12 kl 16:49 »
Hönorna ser precis ut som våra som ska va isbar.  ::) Lurad igen? Ingen som vet vad de har längre?
Blå isbarhönor ser ut ungefär så, mina har större kam när de börjat värpa. Tycker att smaragderna ser ut att ha lite större huvud och vara lite grövre. De har inte riktigt det smäckra och alerta uttryck i ansiktet som isbarerna brukar ha, tycker jag.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Grimla

  • Inlägg: 4057
  • 432Grimla på bilden.
    • Hälsingland
SV: Smaragd höns
« Svar #3 skrivet: 04 jan-12 kl 21:24 »
Fråga Johan P eller läs hans tidigare inlägg där han skrivit om Smaragd.
Har du en länk? Jag är blind tror jag, hittar inte inlägget ???
Ähh Pust, hittade det om Smaragd nu, det var i en Annons på annonsforumet.  ;D

Smaragd är en korsning mellan Isbarblå tupp och en RIR höna, det ger en värphöna som lägger riktigt mörkt gröna ägg ofta med fräknar och stora ägg.
« Senast ändrad: 27 maj-13 kl 10:08 av Sirpa »
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

 

lbr

  • Inlägg: 15
    • Jämtland
SV: Smaragd höns
« Svar #4 skrivet: 07 jan-12 kl 19:26 »
Smaragd ägg  :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

557 gäster, 3 användare
RickardR, Karlsdotter, gorlan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Köpte numret främst för att jag tänker lära mig spinna, men förutom det fanns mycket annat intressant, som skötsel av naturbetesmarker och hoppfulla nybörjarbrev!
/Johanna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser