Ja, som det redan skrivits här: det sägs ju inte mycket om alla tusentals lamningar som går galant, smärtfritt och smidigt!
Jag har hittills fått 14 lamm, endast en tacka kvar som skall lamma, men hon verkar inte göra sig någon brådska. Det är ju min favorittacka Solveig också, så hon får gärna lamma när det passar henne

. Alla lamningar har gått jättesmidigt, inte ett enda problem! Lammen har varit pigga allihop, förutom en liten tacka som hade lyckats tråckla sig ut genom boxen och mötte mig på ladugårdsbacken i -3 grader alldeles nyfödd. Ett dygn under grislampa räckte för att hon skulle piggna till! Inga problem med tackorna heller, varken födselrelaterade eller att de inte accepterat lamm! Årets höjdpunkt är vad det är, och nu kan man njuta av lammens skuttande och lekande hur länge som helst!
//JBF