Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Automatisk fönsteröppnare i växthus  (läst 7222 gånger)

ingaplinga

  • Inlägg: 53
Automatisk fönsteröppnare i växthus
« skrivet: 02 aug-10 kl 22:16 »
Hej,

Vi håller på att knåpa ihop ett växthus för första gången. Tänkte oss ha ett plasttak, typ kanalplast eller dylikt. Men hur ska man kunna sätta in öppningsbara fönster i plasttaket? Jag tänkte köpa automatisk fönsteröppnare från Willab (Ventomax eller vad det heter).

Någon som löst detta tidigare på ett fiffigt sätt?

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: Automatisk fönsteröppnare i växthus
« Svar #1 skrivet: 03 aug-10 kl 09:48 »
Jag har inte byggt något växthus än, däremot planerat och funderat i många år. Och det givna svaret är såklart att du måste bygga ett fönster med gångjärn, så att fönsteröppnaren fungerar precis som på ett vanligt köpt växthus. Fönstret öppnas såklart utåt, och man låter plasten sticka ut nedanför öppningen, så att det överlappar plasten nedanför fönstret när fönstret är stängt. Svårigheten är att få till ovansidan. Antingen ytskyddar man reglar och lister, och lever med att lite vatten kan leta sig in, eller så måste man ha en specialplåt där, som gör att det blir tätt. Hur det ska fungera beror på vilket takmaterial du valt, ibland finns det färdiga lösningar att köpa, ibland måste man ta hjälp av en plåtslagare, vilket kan kosta en del.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Existens?

  • Gäst
SV: Automatisk fönsteröppnare i växthus
« Svar #2 skrivet: 03 aug-10 kl 10:19 »
Lämpligt är ju att man låter plasten på luckan sticka ut lite på alla håll, (åtminstone 3 ), så den överlappar och håller tätt när den är stängd.
Sen är det nog enklast att få till skarven där gångjärnen sitter, om man sätter dom längst upp i nock, och låter nockplåten täcka gångjärnen. Möjligen kan man skära upp  i nockplåten så den kan fjädra upp lite just vid luckan, men det är inte ens säkert att det behövs, luckan öppnas ju inte så kollosalt mycket.

sɹǝpuɐ

  • Inlägg: 5876
  • Vad händer om du tänker tvärtom? Vänder på det?
    • -
SV: Automatisk fönsteröppnare i växthus
« Svar #3 skrivet: 03 aug-10 kl 10:27 »
Beroende på hur stort växthuset är så kan det räcka med ett fönster i toppen på varje gavel. Där kan man ändå inte ha hela skivor pga trekantformen, utan man måste "pussla". Eventuellt gör du den öppningsbara delen av ena gaveln (den utan dörr) mycket stor, kanske rentav HELA den trekantiga delen.

Sedan gör det normal inte så mycket om ett fönster i ett växthus läcker in vatten.

ingaplinga

  • Inlägg: 53
SV: Automatisk fönsteröppnare i växthus
« Svar #4 skrivet: 03 aug-10 kl 19:17 »
Jättebra tips. Hur mycket ska vara öppningsbart om växthuset är mot en vägg och har måtten cirka 3x2 m? Högsta takhöjd blir nog 2 m.

Moëll i Trädet

  • Inlägg: 441
    • -
SV: Automatisk fönsteröppnare i växthus
« Svar #5 skrivet: 04 aug-10 kl 07:24 »
Luckan kan väl aldrig vara för stor, bäst är om den löper längs hela husets längd, du kanske har ett takskägg på huset du bygger mot? Då löser det tätningsproblemet om bredden anpassas till det annars kan ca. en halvmeter vara max. vad som behövs. Tänk också på att en automatisk öppnare kan styra en betydligt större lucka om luckan vrider sej i balans dvs. runt sin mittpunkt, än om den har gångjärnen i kanten. Gör huset så högt som möjligt, större luftvolym ger jämnare klimat, så stor taklutning som möjligt för att undvika kondensdropp, helst minst 30 grader, mer än 45 tjänar inget till.
"Kärleken är livets bäste vän"

ingaplinga

  • Inlägg: 53
SV: Automatisk fönsteröppnare i växthus
« Svar #6 skrivet: 04 aug-10 kl 10:02 »
Hmm, det är 12 graders lutning men ska kombineras och kanske mest vara uterum och bara lite växthus. Undrar så hur det blir!

 

gurra_58

  • Inlägg: 24
    • Västerbotten
SV: Automatisk fönsteröppnare i växthus
« Svar #7 skrivet: 13 aug-10 kl 15:38 »
Hej,

Vi håller på att knåpa ihop ett växthus för första gången. Tänkte oss ha ett plasttak, typ kanalplast eller dylikt. Men hur ska man kunna sätta in öppningsbara fönster i plasttaket? Jag tänkte köpa automatisk fönsteröppnare från Willab (Ventomax eller vad det heter).

Någon som löst detta tidigare på ett fiffigt sätt?
Jag är gammal växthusägare.Jag kan säga dig satsa på glas direkt.Inget att tjafsa om.Luckautomatiken finns i en uppsjö.Mycket hittar du på skroten eller nätet.Du behöver ett roterande rör en växel och en liten motor som drar.Allt finns till högst 1000 kr.Finns också någon slags automatik som jobbar med bimetall men har ingen erfarenhet av detta och tror heller inte mycket på det.Hinner bli för varmt innan systemet reagerar


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

571 gäster, 1 användare
javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen!
/Gabriella S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser