Tango för enbenta

Startat av Skaffaren, 04 Apr-07 kl 18:28

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Skaffaren

Jag skulle vilja rekommendera boken Tango för enbenta av "Sveriges mest anarkistiske författare", Sture Dahlström.

Boken handlar om Karl Andersson som "köper en skogsgård och flyttar ut på landet för att förverkliga sina frihetsdrömmar. Han säjer upp sej från jobbet, han kan klara sej utan lön. Han har källaren full med potatis, morötter och silltunnor och han kan odla och fiska och jaga.
  Men köpet av gården ogiltigförklaras av kommunen som vill tvinga honom tillbaka till stan igen, till en lägenhet som dom har sett ut åt honom.
  Andersson blir tvungen att ta i med hårdhandskarna och ockupera sin egen gård. Han förklarar för lantbrevbäraren att han inte tar emot post längre. Elverket stänger av strömmen. Andersson klarar sej ändå. Han hägnar in gården med taggtråd och skjuter med älgstudsaren mot alla myndighetspersoner som närmar sej."
(Bokus)

Det finns även en uppföljare av boken om Karl Andersson och den heter Huggormens tid.

En bok för den som inte räds fritänkande, erotik, drift med myndighets-Sverige och fantastisk fantasi.
Gräset är grönare på våran sida.

Attis

Det räcker INTE med dessa två av Dahlström (även om dessa i en viss mån anknyter till ett alternativt liv).

Istället bör (skall) man läsa ALLT som han skrivit.

Det är inte ofta man skrattar högt när man läser böcker, men det gör man om man läser Dahlström. ;D ;D

Rekomenderas!!!!!!!!!
/Attis

Skaffaren

Det är sant.
Jag har även dom andra böckerna han skrivit men Karl Andersson är min favorit.
Ibland är Sture Dahlström helt sanslös ;D ;D ;D
Gräset är grönare på våran sida.

Nettus

Är inte han från Huskvarna...?
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

Skaffaren

Bengt Sture Verner Dahlström, född 28 december 1922 i Huskvarna, död 5 maj 2001 i Lövestad, Ystad.
Gräset är grönare på våran sida.

Nettus

Tack för ett uttömmande svar!  ;)
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

eljest

Min flakmoppe heter Sture...

Vitis

Den store Blondino, Den galopperande Svensken och Huggormens Tid är mina favoriter. Länge sen jag läste ... nu blir man sugen igen.  :)


Okki

Är den verklighetsbaserad?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

768 Gäster, 2 användare
Petter B, Asger