De är betydligt större än hönsägg, så om man räknar kronor per kilo, så borde det väl vara rimligt att ta ungefär samma som för hönsäggen. Eller lite mer, eftersom det är "udda" och spännande, så det borde kunna finnas dem som vill betala, även om smaken är ungefär densamma som för hönsägg. Så 4-6 kr stycket är kanske rimligt, lite mindre på landet, och mer om man kan sälja i stan, skulle jag tro.
Allt beror ju på tillgång och efterfrågan, att sälja tio ägg för 10 kr stycket eller 50 ägg för 4 kr per ägg, jag vet vilket jag skulle välja...
Man får helt enkelt kunna sin kundgrupp, och bedöma hur mycket tid, kraft och pengar man är beredd att lägga på försäljning och marknadsföring.