Hejsan
Jag är nybliven höns ägare till två hönor, en tupp, två kycklingar + två hönor till som är tingade.
Vad bör jag tänka på? Vi har köpt hönsfoder från lantmännen. De går inomhus just nu (men det är tänkt att de ska gå fritt om några dagar). De har fått lite matrester från oss (sallad, frukt och bröd), de har snäckskal och naturligtvis vatten. Ska kycklingarna ha special foder? De är 13 v gamla och går i en liten inhängnad med värme och ett krypin. Hönsen har sittpinne och värpreden med hö i. De har fått gräs som vi repat utifrån.
Bör man ge mer än hönsfodert + rester? Vad kan vi ge om vi vill fjäska?

Vi vill ju gärna ställa oss in lite nu så här i början. Bör de ha fri tillgång till mat? Det har de nu. Är det något de absolut inte bör ha (förutom kycklingkött och jordnötter ?).
Tuppen är lite kal på halsen längst upp, kan det vara att han ruggar? Eller varit i slagsmål med andra tuppar? Kvalster? Något annat läbbigt?
Brukar det funka bra med katter och höns? Våra katter är inte vana vid höns. Bör man vara extra försiktig med kycklingarna?
Vilket är bästa ströet att använda? Verkar finnas massa olika tycken om det hela.
Några andra tips att komma med?
/Saga