Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Äggkläckningsmaskin  (läst 1478 gånger)

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
Äggkläckningsmaskin
« skrivet: 28 feb-10 kl 19:02 »
Vad ska man tänka på vad gäller äggkläckningsmaskin till gäss. Har hört att många kläckare har problem med att vända gåsägg, även om det står att de fungerar för gåsägg.

Är det bara de stora maskinerna som gäller, eller finns det någon mindre, för typ 20-30 gåsägg, som fungerar?

Vad har ni för maskiner, och vad är era erfarenheter? Berätta gärna om både bra och dåliga egenskaper hos olika kläckare.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: Äggkläckningsmaskin
« Svar #1 skrivet: 02 mar-10 kl 19:45 »
Jag vänder ju mina de 3 ggr/dygn som jag doppar dem så jag kör alltid utan vändare när jag kläcker ank- och gåsägg. Då får jag in fler ägg också om jag slipper ha mellanväggar i. I och med att jag vänder dem 3 ggr/dygn så vilar de på olika sidor också på natten.

 

Äggakungen i Lövestad

  • Inlägg: 43
    • -
SV: Äggkläckningsmaskin
« Svar #2 skrivet: 26 apr-10 kl 22:39 »
covatutto 40 hel auto ...funka fint
Brahama


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

443 gäster, 3 användare
conny, javill, mulen

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den bästa tidningen någonsin.
/Karl-Lucas

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser