Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Grisens dräktighet  (läst 7768 gånger)

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
Grisens dräktighet
« skrivet: 07 apr-09 kl 21:53 »
Jag har läst och läst men hittar väldigt lite om just grisens dräktighet.

Hur utvecklas fostren och när?
När är det rimligt att det syns utanpå om grisen inte är tjock vill säga?
Hur ändras kroppen för övrigt under dräktigheten?
Några förändringar i beteende och humör?

Ni som varit med om att få kullar, kan ni inte berätta lite för mig!
Min gylta är dräktig och har snart gått halva tiden, det syns jättetydligt på henne och jag märker vissa förändringar.
Vad har ni reflekterat över när era gyltor/suggor är dräktiga?

Tack på förhand alla grisnojiga alternativare!
« Senast ändrad: 19 apr-09 kl 08:21 av AnnaPanna_is_back »

Oskarsgården

  • Inlägg: 953
  • Oskarsgårdens Lantrasfarm
    • Oskarsgården
SV: Grisens dräktighet
« Svar #1 skrivet: 07 apr-09 kl 23:11 »
Lennart Nillson som skrivit "Ett barn blir till" har gjort en studie av bla grisfoster.. kolla den här.. http://www.sfoto.se/sff_start/nyheter.asp?onPage=45&ID=1275&sokord= .. Häftig bild..  :)
« Senast ändrad: 07 apr-09 kl 23:12 av Oskarsgården »
Vi har Australian Sheperd, Golden Retriever, Border Colie. Linderödssvin med Genbank, Gotlandskaniner med Genbank,
Skånska Blommehöns, Japanska vaktlar, Ankor, Gutefår, Shropshire och korsningstackor. Vill ha fjällnära dikor.

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Grisens dräktighet
« Svar #2 skrivet: 08 apr-09 kl 09:54 »
Vilken härlig bild! Undrar hur jag hittar studien? Nu ska det googlas!

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Grisens dräktighet
« Svar #3 skrivet: 11 apr-09 kl 11:17 »
Ingen som har erfarenhet av detta? :o

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Grisens dräktighet
« Svar #4 skrivet: 19 apr-09 kl 08:19 »
Putt putt... hallå!
Ni är ju många med grisar här.. ingen som har nåt att berätta om dräktigheten?

Här är en bild på min gylta, hon är beräknad till att grisa den 11/6, jag tycker hon är jättestor.
Men det kanske är normalt att de ser ut så här?
Är det många kultingar då kanske, eller är de som är där inne bara stora?
Eller är det som på oss människor att magen inte avslöjar hela sanningen...

Hon är pipig och otroligt kelsjuk. Normalt har hon inte tid att ligga så länge när man gosar utan efter ett par minuter så måste hon upp och leta mat istället. Men inte nu.. hon ligger jättemycket, vare sig jag kelar med henne eller inte. Ska hon vara trött redan?

Jag är inte orolig för hennes tillstånd, det är inte det att jag tror hon är sjuk eller så, det är bara att hennes beteende är så förändrat att jag gärna vill ventilera med er andra som har/har haft grisar som är dräktiga.


Gris-Eva

  • Inlägg: 1273
  • ~Allt är vackert som ses med kärlekens ögon~
    • Västergötland
    • Ms Piggy's Pet Pigs
SV: Grisens dräktighet
« Svar #5 skrivet: 20 apr-09 kl 22:13 »
Mina suggor blir lugnare och keligare när de är dräktiga. Speciellt i slutet av dräktigheten.  :-*
Det är så härligt att "klia mage" och samtidigt känna hur kultingarna spelar rugby där inne.  ;D

När blev Belle betäckt?
Jag tycker att hennes mage ser normal ut i det stadiet. Ungefär så ser Estrella också ut nu och hon beräknas grisa den 26 maj.

Här har du några bilder på hur några av mina suggor såg ut dagarna före grisning.
Man ser tydligt de mjölkfyllda juverlimporna
Irma.

Här inne fanns det 5 st. Den minsta vägde 504 gr. och den största 618 gr

Estrella

Hon födde 9 st. Minsta 386 gr - största 468 gr

Jennie

Hon fick 6 st. Minsta 344 gr - största 604 gr

Madicken

Det blev 6 st. Minsta 209 gr - största 474 gr
Bor med min sambo på en liten gård med våra bästa vänner som är 2 hästar, 5 hönor+1 tupp, 15 minigrisar, 2 katter & linderödsvinen Bianca och Lisen.:)
Vi har en liten uppfödning av minigrisar. Ms Piggy's Pet Pigs. www.minigrisar.se

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Grisens dräktighet
« Svar #6 skrivet: 21 apr-09 kl 08:16 »
Tack för ditt svar Eva!
Kanske det bara är vi med minigrisar som är så intresserade av detaljerna kring dräktigheten  :o

Belles senaste brunst var 15-17 februari, hon betäcktes alla tre dagarna 2-3 ggr/dag. 115 dgr har jag räknat från 16 februari (rätt el. fel?)
Fast egentligen kanske det inte spelar så stor roll exakt hur man räknar, de håller väl inte tiden exakt ändå gissar jag  ;D

Det är underbart att klia hennes mage, men än har jag inte känt några rörelser. När brukar de kunna kännas?

Vad roligt att se dina suggor när de är högdräktiga!
Jag ser mest likheter hos Estrella, hon "bär" magen på samma sätt som Belle.
De har även ungefär samma kroppsform & hull. Har ökat maten något för jag tycker att hon smalnat rätt kraftigt den senaste veckan. Svårt med maten, vill ju inte hon ska vara tjock när hon ska grisa och inte heller för mager, så hon är helt utmärglad när de små diat ett tag.

Hihi, jag tror inte Belle kommer att kunna gå in i stian i slutet ;-). Vi har en tröskel in där som är ca 15 cm hög som de glatt och enkelt hoppar över idag, frågan är om hon skulle klara det med magen i marken :P

Jag är lite nervös inför grisningen, har ju aldrig varit med om något liknande (bortsett från mina egna förlossningar då :-)) nån gång. Folk som bor på landet har ju ofta upplevt både lamningar och kalvningar redan i barnsben, men det har den här f.d. stadsbon inte fått uppleva. Så den här grisningen är verkligen något jag ser fram emot, med skräckblandad förtjusning!

Oskarsgården

  • Inlägg: 953
  • Oskarsgårdens Lantrasfarm
    • Oskarsgården
SV: Grisens dräktighet
« Svar #7 skrivet: 21 apr-09 kl 08:47 »
Jag har ju Linderödare.. har inte märkt att de blivit annorlunda till sättet utan hållit utkik efter "limpan" på magen och sen bäddningen och ointresset för mat som visar att nu är det dags..
Mina har fått i stort sett på beräknad dag +-1dag.. men jag räknar 3mån..3v..3dag och det varierar ju på vilken månad det är.. :)
Jag är inte uppvuxen på landet och har inte varit med om hur några djurbarn blir till förrän senaste åren med mina egna djur..
Vi har Australian Sheperd, Golden Retriever, Border Colie. Linderödssvin med Genbank, Gotlandskaniner med Genbank,
Skånska Blommehöns, Japanska vaktlar, Ankor, Gutefår, Shropshire och korsningstackor. Vill ha fjällnära dikor.

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Grisens dräktighet
« Svar #8 skrivet: 21 apr-09 kl 09:08 »
Jag har ju Linderödare.. har inte märkt att de blivit annorlunda till sättet utan hållit utkik efter "limpan" på magen och sen bäddningen och ointresset för mat som visar att nu är det dags..
Den ska jag hålla utkik efter! En del kallar den för limpan andra för bananen, finns det fler namn tro?
Oj, jaha blir de ointresserade av mat med, det var ny info för mig, tack!

Mina har fått i stort sett på beräknad dag +-1dag.. men jag räknar 3mån..3v..3dag och det varierar ju på vilken månad det är.. :)
Jag började att räkna så, men så tänkte jag att det kanske inte stämde eftersom det är februari månad med som ju är så kort.. så jag räknade på det andra sättet i stället. Det lär väl visa sig i efterhand vilket sätt jag skulle använt ;-).

Jag är inte uppvuxen på landet och har inte varit med om hur några djurbarn blir till förrän senaste åren med mina egna djur..
Måste varit spännande att få följa det!

Existens?

  • Gäst
SV: Grisens dräktighet
« Svar #9 skrivet: 21 apr-09 kl 10:05 »
115 dagar räknar jag med, vet inte om det gäller minisar också, men det är väl troligt. Då är det smidigt om man har en almanacka med numrerade dagar..bara att räkna :)

Ps...Kul att se att Eva överlevde grannfejden i södra sverige ;)

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Grisens dräktighet
« Svar #10 skrivet: 12 maj-09 kl 22:52 »
Någon som har erfarenhet av "fuskbrunst"? Min lilla dam är otroligt tjock och hon har börjat fylla i juvret, inte så att det blivit limpor, men hon har bröst numera och annorlunda bröstvårtor. Här är en helt nytagen bild av henne...
Kan hon verkligen gå en hel månad till!? Om hon fuskbrunstat en gång så ska hon ha i nästa vecka... vilket är troligast?
Hon är väldigt rastlös, verkar ha problem med att ligga längre stunder (vet inte hur hon är på natten dock).
Känner tydliga rörelser från kultingarna! Man kan även se på magen hur de sparkar :-)
« Senast ändrad: 12 maj-09 kl 22:54 av AnnaPanna_is_back »

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Grisens dräktighet
« Svar #11 skrivet: 08 jun-09 kl 09:53 »
Idag tror jag det blir! Hon har bäddat hela natten och ligger mest och väntar ;-) (ser det ut som i alla fall) ;D

Sätterbron

  • Inlägg: 117
    • Värmland
SV: Grisens dräktighet
« Svar #12 skrivet: 08 jun-09 kl 11:04 »
Så spännande! Hoppas allt går bra :)
Bor i hus mitt i skogen, make, tre barn. Hedemorahöns, Helsingefår och bonnkatter.

 

AnnaPanna_is_back

  • Inlägg: 344
SV: Grisens dräktighet
« Svar #13 skrivet: 08 jun-09 kl 14:05 »
Nu är det klart och det har kommit 8 st. små söta bebbar! Bilder kommer...
Alla mår bra, nu sover de alla under värmelampan ;-)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

529 gäster, 2 användare (1 dolda)
ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Helt underbar lektyr. Läser hemma hos en släkting och tycker de är så bra. Gott o blandat!
/Sanna H

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser