Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  bidrag  (läst 2258 gånger)

ratjacks

  • Inlägg: 73
    • Rat Jack's kennel
bidrag
« skrivet: 19 dec-05 kl 12:14 »
Någon som vet hur man går tillväga för att söka EU bidrag för linderödare ?

 ;D  Göran
Gutefår,ölandsgäss,linderödsgrisar  samt Nordsvensk och uppfödare av Parson Russell Terriers

christine

  • Inlägg: 1693
  • Bor i Skinnskatteberg, Västmanland.
    • Västmanland
Re:bidrag
« Svar #1 skrivet: 19 dec-05 kl 19:42 »
Hej Göran.

För det första så ska du ha genbanksintyg från landtsvinet och vara medlem och själv ha genbank vilket inte kostar med än medlemskapet. Sen skickar du in en anmälan till jordbruksverket, blankett finns på www.sjv.se.

Blanketten heter anmälan djurhållning. Sen ska du fylla i en ansökan-utrotningshotade husdjursraser för år 2006. Med den blanketten skickar du en kopia på genbanksintygen över dina grisar. Där åtar du dig en femårsperiod för bevarande av utrotningshotade husdjursraser.

I och med det så får du ett produktionsplatsnummer.

Du kan också ringa grisregistret direkt telefon: 036-15 63 63

Hoppas det inte var rörigt förklarat. Tycker själv att det är drygt med alla blanketter hit och dit. Lycka till!

Mvh Christine
Söker en livskamrat som vill bo med mig på gården.

Alba

  • Inlägg: 897
    • Södermanland
Re:bidrag
« Svar #2 skrivet: 19 dec-05 kl 23:10 »
Här är en länk till sidan på SJV (lite klurig att hitta till):
http://www.sjv.se/amnesomraden/stodmjolkkvoter/miljolandsbygdsprogram/miljoersattningar/ersattningsformerna/utrotningshotadehusdjursraser.4.7502f61001ea08a0c7fff29462.html

Tänk på att djuren du tänkt söka bidrag för ska vara individmärkta, vilket avgör vilken typ av lapp de ska ha i örat. Något att tänka på om man säljer kultingar- om den blivande ägaren ska ha möjligheten att söka bidraget måste de vara individmärkta förutom produktionsplatsnummret.

/ Alba
Trädgårdsmästare, viltrehabiliterare, mångsysslare som bor med sambo, finaste dottern och två sällskapskaniner i ett litet torp vid vägs ände

 

ratjacks

  • Inlägg: 73
    • Rat Jack's kennel
Re:bidrag
« Svar #3 skrivet: 20 dec-05 kl 08:30 »
Tack för snabba svar o länkar, grisarna är renrasiga och individmärkta samt registrerade som genbank och jag har SE nummer så allt är klart. Skulle ju sitta fint med några kronor i bidrag till maten  :) vi kommer att betäcka en om året ( det är två gyltor ) och försöka sälja en del till vidare avel samt givetvis går resten till slakt . tack än en gång för hjälpen !

MVH  Göran   8)
Gutefår,ölandsgäss,linderödsgrisar  samt Nordsvensk och uppfödare av Parson Russell Terriers


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

613 gäster, 1 användare
Berberis

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser