Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?  (läst 2424 gånger)

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« skrivet: 25 aug-08 kl 09:13 »
Hej alla kunniga.

Vi hittade ett nytt bra hem åt vår ettåriga myskankhane med egen fru och damm och allting. När jag sist träffade den nya hussen berättade han att Duffy fått lite konstiga röda knottror längs halsen och verkar ha tappat lite fjädrar. Vad kunde det vara?

Jag var förbi och tittade på honom genom staketet igår. På håll såg det ut som om han var lite sårig på halsen, men närmare (jag kom typ en meter nära) var det mer om om han hade liksom röda knottror i en rand på båda sidor längs med nacken. Nästan som knölarna runt näbben, fast i knottror mellan fjädrarna. Jag har inte sett något sådant på någon av våra tidigare msykankor. Enligt ägarens bedömning och vad jag kunde se var allmäntillståndet gott och han beter sig som vanligt. 

Någon som har någon idé om vad detta kan vara elller har sett något liknande?

Dolvis

arnesson

  • Inlägg: 79
SV: Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« Svar #1 skrivet: 25 aug-08 kl 13:55 »
Jag har en hanne med precis likadana utslag, fast i nacken. Trodde först att han skrapat i nacken när han gick in. Hålet in i vårt ankhus är inte så högt. Men det röda i nacken har forsatt och blivit större. Han verkar inte lida av det, och är för övrigt fullt frisk.
Har man och tre barn. Boende i sö halland. Mindre än en mil till småland och skåne. Har hund, katt, myskankor och en massa fiskar.

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
SV: Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« Svar #2 skrivet: 25 aug-08 kl 17:01 »
Hm, intressant att det finns fler.... Jag tänkte först på beskrivningen att det kanske kunde vara någon sorts "förlängning" av ansiktsknölarna, att han blivit äldre och maskulinare liksom. Men sen tyckte jag inte det såg naturligt ut riktigt.

Hur länge har din haft dem?


arnesson

  • Inlägg: 79
SV: Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« Svar #3 skrivet: 25 aug-08 kl 17:44 »
Sedan maj eller juni tror jag. Han är snart helt kal på ytan, bara lite mini fjun här och var.
Har man och tre barn. Boende i sö halland. Mindre än en mil till småland och skåne. Har hund, katt, myskankor och en massa fiskar.

mollys

  • Inlägg: 413
  • Carpe Diem
    • Småland
SV: Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« Svar #4 skrivet: 25 aug-08 kl 20:00 »
Jag hade en andrik som var några år och han hade likadant. Jag tror det är samma som i ansiktet som blir på halsen ju äldre dom blir.
MVH Mollys
Småländsk gårdsägare med man och tre barn, har Hästar,Hundar,Katter, Dvärgkochinhöns , Myskankor o 6 Får.

Weasel

  • Inlägg: 1852
    • Skåne
SV: Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« Svar #5 skrivet: 25 aug-08 kl 22:26 »
Vår har också en röd vårta på halsen. Tror prescis om mollys att det är likadana som de har i ansiktet.
Bor i ett hus på landet med mina tre barn. Kuvasz, katter, nakenråttor och hamstrar. Oflar lite för husbehov.

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
SV: Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« Svar #6 skrivet: 26 aug-08 kl 08:25 »
Tack för era svar!

Det verkar som om man kan lugna sig och tänka att det inte är något farligt!

gernsö

  • Inlägg: 2034
    • Skåne
SV: Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« Svar #7 skrivet: 27 aug-08 kl 12:55 »
Du kan vara helt lugn. Kolla denna samt en annan längre ner.

Kör hårt, livet är så jävla kort.
Här finns många djur men avel på sussex stor vit col, dv cochin,  korsningsgäss, myskankor i udda färger och sumatra.
Har ko, häst, hund,får, katt och sambo...

 

Ronny

  • Inlägg: 1637
    • Skåne
SV: Myskandrik med konstiga "utslag" på halsen?
« Svar #8 skrivet: 04 sep-08 kl 03:55 »
Dom blir så!
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

618 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastiskt inspirerande
/Catarina L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser