Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Knott!  (läst 1091 gånger)

Marcus_Manta

  • Inlägg: 18
Knott!
« skrivet: 23 jun-08 kl 13:47 »
Sent i lördags kväll när jag skulle lyssna på surret såg jag att ett av flustrena var täckta med bin. Jag tyckte att bina rörde sig lite konstigt så jag satte mig på knä för att studera närmre. Det visade sig att bina jagade bort knott som försökte krypa(!) in i kupan. Trots att bina är små så är knott små i förhållande till bina så det såg mycket roligt ut när de bokstavligen stångades mot varandra.

Vad hade knotten att göra i kupan?

Dunderhonung

  • Inlägg: 154
SV: Knott!
« Svar #1 skrivet: 24 jun-08 kl 21:46 »
Hej!

Förmodligen var det värmen de ville åt. Att de skulle dras till honung har jag aldrig sett.

 

wictor

  • Inlägg: 763
SV: Knott!
« Svar #2 skrivet: 24 jun-08 kl 22:06 »
Detta såg jag ofta förr när jag hade bin i Ångermanland, hur sent på kvällarna insekter försökte leta sig in i kuporna och blev bortmotade.

Varför vet jag inte, men jag har ju sett knott äta honung inne i kupan, så jag har ju mina aningar.

Bina ägnar nog inte tid åt att mota bort inkräktare utan anledning. Troligen vill de behålla honungen.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

696 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Alltid lika härligt när åter trillar ner i brevlådan.
/EmelieT

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser