Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Stol för att sitta i luften  (läst 2210 gånger)

svindelspindel

  • Gäst
Stol för att sitta i luften
« skrivet: 08 jun-05 kl 13:04 »
Tygstol, alltså.

Upphängning och hela den biten är inge problem, men jag förstår inte rikgtigt hur jag ska sy själva stoldelen så den blir både hållbar och bekväm?

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:Stol för att sitta i luften
« Svar #1 skrivet: 08 jun-05 kl 15:43 »
Kan det vara någon idé att vika ett rektangulärt tygstycke så att du får lagom proportioner på sits och rygg och sedan sy kilar i sidorna? Kanske en smal metallstång i framkant och vid sits/rygg för att få lite "styrsel" på stolen.

Annars bara en förenklad variant av den "omöjliga" solstolen, fast utan benställningen. Det blir kanske mer hängmatta än stol då, men säkert ganska bekvämt.

Markisväv borde vara lämpligt att använda. Och välj rätt tråd!
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

 

svindelspindel

  • Gäst
Re:Stol för att sitta i luften
« Svar #2 skrivet: 13 jun-05 kl 16:32 »
Det låter vettigt, tack så mycket.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1199 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Å vilken härlig tidning
/Susanne

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser