Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Solenergi och renovering - hjälp!  (läst 2717 gånger)

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
Solenergi och renovering - hjälp!
« skrivet: 14 dec-07 kl 10:22 »
Nästa år ska vi renovera huset - isolera, panela, byta tak, dörrar och fönster. Vi har pratat om det här med solenergi när vi ändå håller på med taket, men inte kommit längre än så... Eftersom vi även bygger om lagården går det mesta av vår energi dit, och vi känner att det finns inte riktigt ork till att börja plöja igenom nätet på info om olika varianter, modeller och sätt att genomföra det hela på.

Idag har vi en varmluftspump samt vedpanna i källaren (en såndär som det måste el till för att funka) och vattenburen värme.

Så snälla, hjälp mig med lite nybörjarfakta!
I vilken ände börjar man?

Jocke_h

  • Inlägg: 21
Re:Solenergi och renovering - hjälp!
« Svar #1 skrivet: 14 dec-07 kl 11:01 »
Du har vedpanna med acctankar ??

isåfall tycker JAG (om det går med tankar o.s.v.) att du sätter dit vanliga platta solfångare, kopplar det till tanken med en solslinga så den värmer tanken till varmvatten på sommaren + hjälper till lite
andra delar av året med..
vi har  8 st paneler (med kopparslingor) på dryga kvadraten/st, 1000L soltank, förser 3 hushåll med varmvatten (5 vuxna o 2 barn) drygt 4 månader per år (lite stödeldning behövs ibland). dimensionering av ditt ev. system hjälper återförsäljarna dig med.

vi har haft solfångare i måånga år nu, funkar hur bra som helst, trots den dåliga sommaren eldade vi ca 3 ggr under sommaren :-)
dock får vi nog byta pump till solanläggningen till nästa år ..
börjar låta lite konstigt men den är ju över 15 år med ...
nyare anläggningar är ju effektivare än vårat gamla med.


morgankane

  • Inlägg: 37
Re:Solenergi och renovering - hjälp!
« Svar #2 skrivet: 14 dec-07 kl 23:27 »
Jag har själv gått i tankar om att ändra användandet av värme och vatten, men har mera varit fokuserad på vakumsolfångare då de har en bättre effekt än platta solfångare. De är lättare att vinkla upp i olika vinklar beroende på solhöjden.
Det finns flera företag som säljer vakumrörsolfångare, men välj gärna ett som har godkännande från SP så du får stöd från staten. Upp till 7500 kr kan du få tillbaka på köpspriset.

Arsite har billigare solfångare, men där får du inte stöd från staten, å en annan sida, är de så billiga så det kvittar.....

Sen vill jag råda dig till att köpa en stor lagringstank för vatten, 500 liter eller mera. Ut ifrån denna kan du ta en slinga och koppla till en vattenkonvektor om du inte har vattenburna radiatorer i dag. Konvektorn har inbyggd elektrisk fläkt, slik att varmvattnet från solen-tanken kan utnyttjas till rumsvärme också.

Bland solfångare finns det också en annan typ solfångare, och det är LUFT-solfångare. Den värmer upp utomhus-luften och blåser den in i huset vid hjälp av en fläkt, som drivs av en solcell och som jobbar när solen lyser.
Hänger du en sådan på en sydvänt vägg, får du mycket tillskottsvärme i huset.  Jag föreslår model SV30 som säljs av SolarVenti, och som har flera ÅF i Sverige. www.Hylt.se är en av dem, (Stefan Hylt) och han gör även monteringen. Du lyfter med detta panel upp utomhus
luftens temperatur med minst 30 grader, som mest 70 grader, och då är det som att sitta framför en värmefläkt.  Styrs av termostat och varvtalsregulator till fläkten.

Solceller för inkoppling till nätet har börjat komma, något dyrt än, men fullt möjligt! Då producerar du egen el, men det är ej billigare än nätet, men för oss som är tokiga i sådant, är det ett alternativ. En TV betalar sig heller inte tillbaka. :-)  

Annars så är din belägenhet också en fråga. Bor du centralt? Du har panna, men för ved. Kanske går det att bygga om den med en annan brännare, så den bränner begagnat frityrolja?

Kolla det. I så fall, gör ett avtal med ett par gatukök om att hämta deras olja. De betalar för att bli av med 200 liters fat.
Rena oljan med en centrifug, koppla den till pannan, och elda gratis!
Eller gör som jag, köp en special-centrifug, konvertera en dieselbil, och kör på ren matolja! 1 kr litern.......mot...11 kronor?


Lycka till!






Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
Re:Solenergi och renovering - hjälp!
« Svar #3 skrivet: 15 dec-07 kl 17:40 »
Oj, vad många bra tips! Tack så mycket!  :)

Jo, vi har acc. tankar till vedpannan, så det är ju absolut ett alternativ. Jag visste inte att man kunde få bidrag från staten, men inte till alla modeller av solfångare förstår jag.

Den här luftsolfångaren, går det att koppla den till varmluftspumpen månne? Den är ju en sorts fläkt...  ;)

Tompas11

  • Inlägg: 356
    • Västmanland
Re:Solenergi och renovering - hjälp!
« Svar #4 skrivet: 15 dec-07 kl 17:43 »
Om du vill veta mer om hembyggda luftsolfångare och annan alternativ energi kan jag tipsa om denna sida: http://24volt.eu/
« Senast ändrad: 15 dec-07 kl 17:43 av Tompas11 »
If it doesn't work, chrome it!

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Solenergi och renovering - hjälp!
« Svar #5 skrivet: 14 apr-08 kl 09:18 »
Idag tog jag tag i det här igen, och ringde till en firma i närheten.
Vi har alltså två acc.tankar på vardera 750 liter, med slingor. Varmvattenberedaren sitter för sig.
Enligt firman behövde vi 4 vacuumpaneler a 2 kvm stycket. Inkl. fästen skulle de kosta 13 900 kr per panel.  :o

Dessutom tillkommer styrningen till acc.tanken på 8500 kr + rör och nån vätska på 8000 kr.

Sammanlagt strax över 70 000 kr alltså. Och då ingick ingen montering. Nu kommer vi i och för sig ha snickare och rörmokare här hela sommaren eftersom vi bygger annat, så det kan ju lösa sig.

Firman i fråga är stor och välkänd, men det känns ändå som mycket pengar.....

take

  • Inlägg: 4823
    • Östergötland
    • De Klomp
SV: Solenergi och renovering - hjälp!
« Svar #6 skrivet: 14 apr-08 kl 09:36 »
Kolla med atlas sol i Norrköping, bra SP prövade plana solpaneler och en kille som gillar alternativare. Han är redan alldeles för billigt för sitt eget bästa så det är förbjudet att pruta.

http://www.atlassol.se/
Jag undrar hur livet är på vänstersidan av klockkurvan?

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Solenergi och renovering - hjälp!
« Svar #7 skrivet: 14 apr-08 kl 09:41 »
Tackar och bockar för den länken. Lite prisskillnad...  Lovar att inte pruta!  ;D

 

take

  • Inlägg: 4823
    • Östergötland
    • De Klomp
SV: Solenergi och renovering - hjälp!
« Svar #8 skrivet: 14 apr-08 kl 09:47 »
Hälsa från mig, en holländare på träskor.
Jag undrar hur livet är på vänstersidan av klockkurvan?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

844 gäster, 2 användare (1 dolda)
Tur-Johan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser