Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!  (läst 1951 gånger)

kossan

  • Inlägg: 1158
  • Var sak har sin tid!
    • Bohuslän
    • www.bokedalensparadis.blogspot.com
Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« skrivet: 20 dec-07 kl 21:46 »
Har varit utan ägg i många veckor :-\
Hade tron att "tanterna" skulle fortsätta till våren!?
Men ack nej......................Sommarens små tullor fick fart nu!  :o
Minst 3 ägg per dygn + att den enda lilla vaktel jag har, lägger ett gulligt ägg om dagen.
Skuttar glatt till mitt hönshus varje dag :D!!!!!!!!
Det blir en fin omelett till julbordet i år!
Gulorna är helt underbara!!!!!!!!!!!!!!
God jul gott folk!!!!!!!!
Anna
Avlar på faverolle, svart koppar maran och vaktlar! Har katterna Rosa och Kurt!
www.bokedalensparadis.blogspot.com

ela84

  • Inlägg: 509
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #1 skrivet: 21 dec-07 kl 08:18 »
Hihi, så undrebart me egna ägg.
Ja har bara 3 höns än så länge såm lägger ägg å jag får 1 eller 2 ägg om dagen.
Perfekt till allt julbak ;)
Dar dyslexi
Fånga dagen med ett leende

Taggis

  • Inlägg: 990
  • vänner
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #2 skrivet: 21 dec-07 kl 09:06 »
Kul när hönsen börjar värpa igen  :D. Har bara fått 1 enda litet ägg än så länge igår .Tycker det kunde varit liiite fler då jag har 11 hönor men dom vill väl ha jullov oxå innan det är dax att börja  ;).
Bor på landet med man & barn samt katter,hund,höns,ankor,får

kossan

  • Inlägg: 1158
  • Var sak har sin tid!
    • Bohuslän
    • www.bokedalensparadis.blogspot.com
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #3 skrivet: 22 dec-07 kl 23:47 »
Kul å höra att fler höns kommit igång!! :D
Avlar på faverolle, svart koppar maran och vaktlar! Har katterna Rosa och Kurt!
www.bokedalensparadis.blogspot.com

Anna Ho

  • Inlägg: 1079
    • Östergötland
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #4 skrivet: 23 dec-07 kl 02:41 »
Mina Hamburger dvärg värper oxå, så det blir små fina ägghalvor på julbordet i år, muuuuuums................
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.

sivan48

  • Inlägg: 516
    • Uppland
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #5 skrivet: 23 dec-07 kl 05:05 »
Tänkte berätta en liten solskenshistoria.

När jag bodde på landet(på 90-talet),köpte vi ägg av grannen.
En dag sa dom, att dom skulle göra sig av med dom,eftersom dom slutat att värpa.

Det var höns som dom fått av nån äggproducent.
Hönsen hade där 'kasserats',efter att ha producerat sin 'kvot'av ägg...
Detta tyckte vår granna var synd,så dom tog  hand om pullorna,som blev så lyckliga,att dom börja lägga ägg...på nytt.
Så till den milda grad,att hela vår lilla by fick ägg i flera år!!!

Nå väl...
Nu var det alltså pensioneringsdags för de Kaxiga Fröknarna...
Vi tyckte dock att det var synd ...
(och grannen ville nog helst slippa nacka dom),
så raskt kom han över med de 18 Höniganerna...

Vi hade ju redan ett hönshus+rastgård,så instängning där  först några dagar,så att dom skulle vänja sig..
Sen kom äggpoduktionen igång...
DET FORMLIGEN SPRUTADE UR DOM ÄGG I FLERA ÅR...
1ägg/höna o dag,sommar som vinter...ingen vintervila där inte...
Så vi blev byns äggproducenter,i ytterligare 2-3år,och även till vänkretsens i stlm...
Detta var alltså obefruktade ägg.
Vi hade ingen tupp.
Dom fick all frihet att gå över hela tomten-och därmed äta massa godsaker,som gräs,maskar,insekter...Vi gav dom som basföda nåt bra hönsfoder...men våra matrester,och hittefynden från gatukök(potatismos) och stormarknadens containerfynd(som bröd)var mäkta poppis...
Vi hade så roligt åt dom...
När man öppnade dörren på morgonen,störtflög dom nerför kullen(där hönshuset låg),
för att se vad det fanns för godis denna dag...
Lyckliga, fria, djur är en stor glädje.
Speciellt de som har blivit *räddade*.
(så dessa pullor blev minst 5-6år)


Eulalia

  • Gäst
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #6 skrivet: 23 dec-07 kl 05:22 »
underbar historia Sivan, det sägs ju att katten har 9 liv, de här hönsen hade åtminstone 3 var..

Jag har aldrig förstått mig på det där med att "ta bort" djur...inte ens när de lider. Jag tycker det är att agera Gud, för visst tycker jag man har ansvar över djurens liv, men inte rätt till deras död ...annat än om man nu ska äta upp dem och då är det en helt annan femma.
Komplicerat? Ett djur måste vara dött om jag ska kunna äta upp det. Men om jag inte ska äta upp det, varför ska jag bestämma tidpunkten för dess död?

RaggarBonden

  • Inlägg: 429
    • Hälsingland
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #7 skrivet: 23 dec-07 kl 10:36 »
Jag har aldrig förstått mig på det där med att "ta bort" djur...inte ens när de lider. Jag tycker det är att agera Gud, för visst tycker jag man har ansvar över djurens liv, men inte rätt till deras död ...annat än om man nu ska äta upp dem och då är det en helt annan femma.
Komplicerat? Ett djur måste vara dött om jag ska kunna äta upp det. Men om jag inte ska äta upp det, varför ska jag bestämma tidpunkten för dess död?

Jag har aldrig förstått folk som skaffar djur och sen vill se dem lida !

Jag anser att har man djur så har man tagit på sig ansvaret att inte åsamka dem onödigt lidande. Är djuret sjukt och man vet att det med största sannorlikhet inte kommer att bli bra, då har man ett ansvar att avsluta lidandet.

Sen har man ju även den praktiska biten av det hela. Med din syn på detta ska tex gamla höns få självdö av ålder ? Det är ett väldigt konstigt och självgott sätt att se på saken då självdöden inte är vare sig värdig eller smärtfri. Men du kan ju säga att du iaf inte slagit ihäl dom  >:(  Vilket otroligt kortsynt sätt att se på saken !

Om man nu har höns som tex min fru  :-* och har dem för egen konsumtion av äggen, så blir det ju så att de efter ca 5-6 års ålder inte producerar ägg mer än lite sporadiskt. Vad ska man göra med dom ?
Jo man avlivar dom. Dom har ju fått dessa mycket bra år hos oss och får ett värdigt slut utan de sjukdommar de kommer att få som gamla ( höns blir oftast sjuka som äldre ).

Att ge djuren ett värdigt avslut tycker jag är det humanaste sättet att ha djuren på och att det naturligtvis är du som djurägare som ansvarar för dina djurs liv och död.

RaggarBonden  8)
"Cowboy med köttraskor som kör Jänkare"

LM

  • Inlägg: 775
  • Föder upp gotlandskaniner i genbank.
    • Närke
    • Kaninhålan
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #8 skrivet: 23 dec-07 kl 11:04 »
Håller med RaggarBonden helt och hållet.
Att se på när djuren lider utan att förkorta det lidandet...  >:(  :o ...det finns inte ord för att beskriva hur avskyvärt jag tycker att detta är.
Gällande hönsen är det dessutom olagligt!
I naturen skulle sjuka, skadade, orkeslösa, åldersvaga djur bli rovdjurens byte och på så sätt slippa lida under en längre tid.
Obs! Jag menar nu inte att djuren ska avlivas för minsta småsak, man bör bedöma från fall till fall hur mycket djuret lider om det går att få det friskt och hur lång tid detta skulle ta (med tanke på lidandet).
« Senast ändrad: 23 dec-07 kl 16:11 av LM »
Gotlandskaniner, genbank.

Prosit

  • Inlägg: 1085
    • Södermanland
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #9 skrivet: 23 dec-07 kl 12:43 »
Jag vet inte om jag tycker att det värsta som kan hända är ett djur som självdör? En misslyckad nackning är nog det värsta sätt att dö på men en lyckad nackning är inte så värdig heller. Jag har dock tagit bort en  vuxen höna som blev långvarigt sjuk. Nyfödda kycklingar vill jag dock hoppas på att de ska krya på sig istället för att nacka.
Har sex hönor i lekstugan mitt i villakvarteren i Stockholm. Har nu äntligen skaffat hund och hönorna har hamnat på undantag.

amarantus

  • Gäst
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #10 skrivet: 23 dec-07 kl 13:37 »
Har funderat lite över om en gammal ex höna ska få dö av ålderdom "sjukdom som gör slutet"
Varför tillåter man gamla människor göra det? men en höna ska avlivas för annars är det djurplågeri osv ::)

Det får ju inte bli så att vi avlivar i förebyggande syfte "tycker jag" men en god djurhållning i vårt land är att inga djur ska gå sjuka, och vi ska då avliva dem.

Om man nu ska gå på Eulalias tanke så krävs det att vi inrättar ett vårdhem för djur då vi måste ha koll på vad för smärta,sjukdom de lider av för vi vill väl inte att djuren ska gå med cancersmärta? utan då får vi ha terminalvård om det är försvarbart 8) annars blir det djurplågeri helt klart....

Att kläckerierna avlivar höns som blivit för gamla kan jag tycka är synd men är bättre än att de självdör. Man kan ju hoppas att de borde kunnas skänkas bort till andra människor men de dör i de flesta fall ganska fort då, så avlivning är det bästa!
Kläckerierna kan ju inte ha ett ålderdomshem på bakgården :o Kläckeri är ju ett projekt som ska ge lön från oss konsumenter så det ska vi inte lägga ngt negativa meningar om....

Vet man om att en höna är sjuk och inte avlivar den är man skyldig att bota,lindra och ge god omvårdnad istället!!!
saken är den att alla djurägare har olika syn på vad god omvårdnad för ett sjukt djur är så då är det bättre med en snabb avlivning som ett rättsnöre 8)
Jag anar att lagen finns av den andledningen :)

 

anemone59

  • Inlägg: 89
Re:Äggen sprutar ut!!!!!!!!!!!!
« Svar #11 skrivet: 23 dec-07 kl 15:09 »
Jag får också ägg helt oväntat, men, lite färre än det som beskrivs här ovanför.
Det jag vill kommentera är att äldre hönor kanske värper lite sämre men vissa kan vara riktigt duktiga på att ruva och ta hand om både sina och andras kycklingar.  Mina yngsta ruvhöns har varit klart slarvigare av sig.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

524 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser