Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  köpa bärbuskar  (läst 1258 gånger)

monaputtick

  • Inlägg: 1
    • Jämtland
köpa bärbuskar
« skrivet: 02 mar-20 kl 12:15 »
Jag bor i Jämtland, zon 6, och vill plantera bärbuskar - gärna Allbär/Åkerbär och blåbärsbuskar. Har någon planterat dessa, i så fall när?
Jag vill också köpa plant - var?   ???

javill

  • Inlägg: 11657
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: köpa bärbuskar
« Svar #1 skrivet: 14 mar-20 kl 09:37 »
Du kan plantera på våren när tjälen gått ur marken. Plantskolor i ditt närområde har jag inte koll på men vet att många som bor norröver handlar från Finland.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

 

Tångräkan

  • Inlägg: 2085
    • Åland
SV: köpa bärbuskar
« Svar #2 skrivet: 14 mar-20 kl 11:58 »
Blomqvist plantskola i Lepplax, Österbotten har specialiserat sig på härdiga växter för högre zoner. De pratar svenska och levererar även till Sverige. Du hittar deras sida på nätet om du googlar på namnet. Allt jag köpte därifrån i höstas (11 bärbuskar och 5 mindre träd) lever och mår bra.
Var dig själv, alla andra är redan upptagna.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

471 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som vanligt ett mångfacetterat och informativt nummer om mycket som hör självhushållningen till.
/Håkan

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser