Grishage med stora träd

Startat av fyren, 15 Feb-18 kl 18:56

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

fyren

Hej! Det är så att jag ska få hem två linderödsvin i april. Tanken är att de ska få gå i en mindre hage på ca 1600m2 relativt nära när huset. Där hagen är tänkt finns det två väldigt stora lönnar, givetvis också massa andra småträd och sly som jag räknar med att de kan böka bort.

Frågan lyder: Är dessa två lönnar i farozonen iom grisarna? Tänker mest om de skulle böka sönder rötter eller liknande så träden faller mot husen eller skadar grisarna. Kom på tanken då hagen är så liten att de helt enkelt kanske inte har något bättre för sig?

I hagen finns förvisso ett naturligt våtområde som jag tror de skulle uppskatta sen är det bara under en begränsad tid på sommaren efter det får de en större hage.

TurbogrisarnaVG

Vi har haft grisar i skogshagar utan att de stört rotsystemen särskilt mkt men det kan likväl finnas grisar som sliter sönder rötter.
Även skogsbete med kor under gran kan leda till rot och följaktligen rötskador.
Jag personligen som skogshuggare ser det mest som att man får bedöma hur stor risken träden är för husen innan grisarna kommer dit eftersom grisarnas bök kanske bara drar av några år från trädens bäst före datum.

Hej alla Alternativa!!
Vi är ett ungt par på 35 o 30 som bor  på gård i VG.
På väg mot äventyret och självförsörjandet!!

Lotta78

Mina linderödare går hårt åt träd. Sabbar rötter och skalar av bark. Stängsla runt träden om du är rädd om dem är mitt råd.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

489 Gäster, 6 användare
Tigggern, Gnu, DacapoMariestad, Marten88, mulen, Berberis