Byte av ruta

Startat av Mastweiler, 25 Feb-14 kl 04:31

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Mastweiler

Vi skulle behöva byta rutor på våran cadillac 1950 pga sprickor och fukt mellan glasen. Går det på försäkringen tro dvs självriskkostnaden? Vi har helförsäkring.

torbjorn

Läs försäkringsvillkoren, det kan variera mellan olika försäkringsbolag och olika typer av försäkringar. Tänk på att det oftast gäller en särskild självrisk för glasruteförsäkringen, som regel ett ganska lågt fast belopp plus en viss andel av skadekostnaden.

Rent allmänt gäller att en skada måste uppstå plötsligt och oväntat för att den ska kunna ersättas genom en försäkring. Och det här låter ju snarare som något som har inträffat gradvis pga normala åldringsfenomen.

Mastweiler

Jo det är ju sant. Bilen är ju några år på nacken. Ska läsa lite om villkoren.

Vitis

Är det inte enklast att ringa och fråga försäkringsbolaget?

Naturligtvis ska man vara ordentligt påläst så man inte blir helt blåst.

Om bilen är 64 år gammal så känns det kanske inte som en akut "skada" utan mer som nåt som kommit med åldern.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 386 Gäster, 1 användare
Magnus Nilsson