Ojojoj, i år blev det inte så lyckat med vedkapningen. Jag är igång och kapar först nu. Det regnar och den gamla gran- och tallveden har legat i timmerhög på backen ett par år och är halvrutten, möglig och full i svamp. Hur ska jag bäst förvara veden för att den ska torka och inte rutta så snabbt? Jag har torr ved i vedboden. Den här halvruttna ska eldas nästa år.
Mina alternativ är:
* Förvara på lastpall under bar himmel.
* Förvaring under pressening.
* Kasta in veden ostaplad under tak i vedboden bland den torra veden.
* Stapla tillsammans med den torra veden i vedboden.
* Elda upp den sura veden så snabbt som möjligt, t ex blanda in 50-50 torr och sur ved? Bra eller dåligt?
Är det kanske bättre att vänta med kapningen till våren? Jag har redan gjort hälften, ca 6-7 kubik.
Ska jag klyva det jag har kapat nu eller vänta till våren? Stockarna är halvgrova, så allt måste klyvas för att överhuvudtaget gå in i pannan.
Jag kapade ganska små och tunna kubbar för att om möjligt påskynda torkning, men det kanske möglar och ruttnar snabbare i snittytan istället?
Suck, det är inte så kul att hålla på med dålig ved, om man jämför med ett par fina björkstockar.