Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vatten som fryser  (läst 2327 gånger)

Karlstorparn

  • Gäst
Vatten som fryser
« skrivet: 23 nov-06 kl 08:40 »
Hej!
Hur gör man bäst och billigast för att hålla ett stall med vattenkoppar frysfritt?



javill

  • Inlägg: 11657
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Vatten som fryser
« Svar #1 skrivet: 23 nov-06 kl 10:31 »
Hej!
Hur gör man bäst och billigast för att hålla ett stall med vattenkoppar frysfritt?

Drar värmekabel i eller runt vattenledningarna och byter till eluppvärmda koppar. Alternativt byter till cirkulerande vattensystem. Inget av detta är dock speciellt billigt. En del håller djur inne större delen av dygnet för att på så sätt få det varmare i stallet. Fast det verkar inte så schysst mot djuren. Ett eller flera kamrörselement kan också hålla temperaturen över fryspunkten i stallet kanske?
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Magda

  • Inlägg: 700
  • Västerbottens kustland
    • Västerbotten
    • Fru Magdas
Re:Vatten som fryser
« Svar #2 skrivet: 23 nov-06 kl 12:52 »
Jag har uppvärmt stall men har ändå skippat vattenkoppar. Jag vil ha lite koll på hur mycket hästen dricker så jag har vattenhink upphängd i boxen. Plus vatten ute men där fryser det ju.  Inte just nu för vi har otroligt blött och milt här längs västerbottenskusten.
Fru Magda bor på en gård i Västerbottens kustland med make och tre barn. Lite djur och stora odlingar. Odlar för avsalu med start sommaren 2012. Bloggar på http://blog.frumagdas.se Följ mig gärna på facebook, http://www.facebook.com/frumagdas

 

ukka

  • Gäst
Re:Vatten som fryser
« Svar #3 skrivet: 23 nov-06 kl 19:29 »
Det här är ju inte precis ett svar på frågan, för det finns inga sätt att göra vattenkoppar frysfria som är billiga. Antingen får man isolera kring slangar, ha varmt vatten i slangaran som cirkulerarar eller ha en sådan där antifrysgrej i slangarna som värmer vattnet. Det jag ville skriva är at det är absolut olämpligt att hålla hästarna inne om för att hålla värmen i stallet, särskilt om man kombinerar det med minskad luft tillförsel är det direkt olämpligt och hälsovådligt ur luftperspektiv. Det är också alltid skadligt för en frisk häst att stå på stall hela dygnet. För att blodomloppet ska fungera i benen, då hästen knappt har några muskler nedanför karpalleden och hasen är det bara klaffarna i venerna som hindrar blodet från att rinna baklängespå vägen upp om hästen står still. Om hästen rör sig hjälper pumpas blodet runt med hjälp av det stora blodkärlsnätet som finns i hoven, som stimuleras av att hoven trycks ihop och utvidgas vid rörelse.

En sak om vattenkoppar också, ska man ha vattenkoppar ska detvara ett flöde om minst 4 liter per minut, annars klarar hästen inte att dricka sig otörstig. Lättas kontrollerar man detta genom att först fylla vattenkoppen, sedan sätta en hink under och trycka på flödaren i en minut, för att sedan mäta vatten mängden i hinken. Om man inte kan åtgärda vattenkoppen så att den fungerar effektivt får man kompletera med en vattenhink.

Lycka till med hästen och vattnet:)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

419 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastiskt inspirerande
/Catarina L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser