En av hemsidorna som var länkade här var jättebra =).
Jag saknade ingenting på mina resor, men jag hade planerat min packning väldigt väl. Lite för väl... Efter första veckan på liftarresan skickade vi hem ett gemensamt paket med 20kg. Jag skänkte bort min ryggsäck till en freeshop (efter att jag slaktat den på nyttiga bitar) och köpte en billig mjuk HM-rygga istället (tänk om jag kunde få tag i en gammal fjällräven igen! den jag fick av mamma gick sönder och samman efter 30 års trogen tjänst) som jag moddade med bitarna från den gamla stora. Efter det landade jag på ungefär 8-9kg, beroende på vilka "extragrejer" jag hade i.
Min bästa "pryl" var definitivt kompassen. Det gjorde det så otroligt mycket lättare att navigera i okända städer.
Men lite om mina egna insikter:
Man behöver mycket mindre kläder än vad man tror.
Eftersom man ändå är ute och reser så kommer ju ingen märka att man har samma kläder på sig jämt

.
Givetvis ska man ha efter klimat, och alltid tänka efter om man kan ha ett lättare material. En tunn tjocktröja istället för en tjock tjocktröja. Plagg som kan ha flera roller, som ett långt linne som kan vara skönt att sova i, varmt för att det täcker rumpa, funka som klänning till strumpbyxor på en fest.
Kläder jag inte klarat mig utan på liftarresan i Europa, september-december:
2 par converseskor med inläggsulor + sulor som vi gjorde av en hittad bit gammal heltäckningsmatta när det började bli kallt (det ena paret var redan slitna och jag visste att dom skulle pajja längs vägen).
1 ordentligt canvasjacka
1 par jeans (några jeansbitar att laga hål med + sykit)
1 par tunna mjukisbyxor (att sova i + som reserv om byxorna blev blöta)
1 par långkallingar i merinoull och 1 par strumpbyxor - lager på lager!
1 lätt skaljacka
1 par fingervantar, 1 par tumvantar
1 tunn tjocktröja
1 merinoullsunderställströja
1 huvtröja
1 långt bomullslinne
1 mjuk t-shirt
5 trosor 1bh 1 bikiniset
3 sockpar
1 palestinaschal, o så användbar
1 buff som kunde dubbla som pannband/mössa
Och man ska veta var man har sin handduk när man liftar! 1 stor, härlig, älskad handduk är det bästa man kan ha med.
Fleecefilten var också galet användbar, Ikea har billiga men stabila. Jag hade fler tshirtar och linnen med mig men det var helt onödigt, jag använde i princip bara t-shirten och det långa svarta linnet.
I Indien behövdes ju inga varma kläder, bara på vägen dit!
Den mjuka tshirten fick följa med igen. Jag hade med det långa svarta linnet, ett jättelätt kort svart linne, ett luftigt löst håligt långt linne också. Istället för jeans hade jag ett par linnebyxor på mig, men dom pajjade redan på flygplatsen så jag hade bara dom lätta mjukisbyxorna. Jag planerade att köpa shorts på plats eftersom jag inte hittade några innan, så jag fick gå runt i varma svarta mjukisbyxor första tiden. Och flipfloppar var verkligen prio nummer 1 att köpa, converse är galet varma i 35+! Men jag är glad att jag inte tog med mig för många skor. Flipflopparna kostade 100rupier (prutade som fan. det är typ 20kr).
Jag hade samma långa linnen med mig + strumpbyxor, i Goa rev jag sönder och sydde om den ena som fick bli en sovtopp + en kjol, hittade 2 tshirtar som jag gjorde om till linnen... Köpte alibaba-pants på plats, underbara saker, väger ingenting, sköna i varmt väder! Köpte en klänning i samma material också, bra grejer, vägde verkligen nada men var som fluffiga så sköna att ha i kuddpåsen.
Det som vägde mest i Indien var böcker och matlagningsgrejer. Filten var verkligen bra att ha här också, det hände att jag fick använda både filten + handduken för att jag frös!
Här är en bild på Europa-ryggan (min till vänster). Den grå grejen är Suggan, ett gosedjur man kan förvara saker i, som innehöll öronproppar, sovmask, nässpray, sånt shit. Använde henne som kudde. Lärde mig använda klädpåsarna som kudde istället och hon stannade hemma inför Indienresan.
(facebookbild)

Typisk outfit för Europaresan:
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs121.snc3/16847_306552434466_766509466_4539412_2782110_n.jpgTypisk outfit för Indienresan (samma t-shirt):
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs583.snc3/30780_10150186753680594_820795593_12494898_7793027_n.jpg