Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Höautomat för häst  (läst 10706 gånger)

Jennyt

  • Inlägg: 3177
    • Västergötland
SV: Höautomat för häst
« Svar #20 skrivet: 09 nov-10 kl 19:33 »
Om man får tag på en sån där gles vattentjosan, då kan man ju ta en armeringsmatta och klippa till i rätt storlek för att fästa på insidan.... om det fortfarande är för glest, kör ett lager till..... fattar ni hur jag menar ??? Det kanske går att fästa dem med buntband om man inte är så haj på att svetsa..... jag har inte testat själv, så jag kan inte gå i god för idén o:)
På gården samsas vi med tre katter, fyra hästar och ett helt gäng höns. Skånsk Blomme och Dvärg Kochin. Genbank för Svensk Blåanka sedan 2011.
Titta gärna in på www.jennysgröna.se

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Höautomat för häst
« Svar #21 skrivet: 10 nov-10 kl 17:11 »

Därför vill jag inte ha en vanlig foderhäck - de vräker i sig hela tiden och blir tjocka. Inte bra för hälsan och inte bra för min plånbok  (:)

En sak som många verkar missa när det gäller fri tillgång på grovfoder är att det är viktigt att anpassa näringsinnehållet till hästarna. Har man tex ett gäng lättfödda ponnisar bör man inte välja hösilaget med toppenvärden, tex. Då väljer man ett med lägre värden, och är det någon ponny som behöver mer så toppar man med lite kraftfoder till den.

Och visst, de som inte är vana vid fri tillgång vräker i sig - ett tag, tills de upptäcker att maten inte tar slut. Då lägger de av med hetsen.

HannaK

  • Inlägg: 127
    • Blekinge
SV: Höautomat för häst
« Svar #22 skrivet: 10 nov-10 kl 17:39 »
Ett tips är ju hönät med väldigt små maskor. Det har jag till mina hästar, spänner fast det med karbinhakar i varje ände på ett foderbord. Det har fungerat över förväntan  :)

Mvh

Lejonhjärta

  • Inlägg: 546
    • Västergötland
SV: Höautomat för häst
« Svar #23 skrivet: 11 nov-10 kl 01:38 »
Har ett flertal såna kubiksburar till vra kossor, getter och hästar.
Har den typen som är mindre 4kants hål så dom får pilla mer.
Har satt tak på och i mitten från långsida till långsida har vi satt som ett uppoch nervänt V s att maten man slänger ner automatiskt hamnar ner främst mot gallret.

Vi hänger dessutom upp fyllda engelska hönät i hagen hos kossor och hästar så dom får stå och pilla i dom små maskorna. Har även dessa hönät inne då våra djur har fri tillgång på hö/hösilage fast med begränsad åtkomst. Ska i sig maten utan jobba lite så blir det mer naturligt.

Dom vita vattenbehållarna kan man sen använda till massa olika bra saker, men d e en annan historia. ;)
För dig är det bara katter. För mig är det håriga barn som går på alla fyra och inte kan prata rent.
Bor med sambo, 2 barn, katter, hästar, kossor, getter, kaniner, marsvin, höns, gäss, ankor, bin, fiskar och hund på en liten gård lagom ödsligt på landet.

 

mysfaktor

  • Gäst
SV: Höautomat för häst
« Svar #24 skrivet: 11 nov-10 kl 02:00 »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

567 gäster, 3 användare
torbjorn, Bokohammare, MaBr

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser