Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sachsenhühner  (läst 1094 gånger)

Gert

  • Inlägg: 557
    • Småland
Sachsenhühner
« skrivet: 06 okt-10 kl 10:22 »
Hittade den här sidan om en hönsras jag inte har hört talas om innan.

http://www.sachsenhuhn.de/index.php/georg-kruppert.html

Kan inte ett ord tyska så kan någon rekommendera en sida som översätter så det blir någorlunda begripligt?





Daniel Sörensen

  • Inlägg: 3005
  • Människan är naturens enda misstag.
    • Södermanland
    • Fotoalbum
SV: Sachsenhühner
« Svar #1 skrivet: 06 okt-10 kl 10:29 »
Här kan du läsa om dem på norska :)
http://www.safari.til1000.net/honer/sachsen.htm
Tidigare bott på gård i Småland och på Gotland där jag ägnade mycket tid åt fjäderfäuppfödning och självhushållning.
Bor nu i lägenhet i Södermanland och spenderar dagarna med balkongodling, fågelskådning och fotografering.
Mina bilder finns på: www.flickr.com/danielmsorensen

 

Gert

  • Inlägg: 557
    • Småland
SV: Sachsenhühner
« Svar #2 skrivet: 06 okt-10 kl 10:54 »
Tack men där stod inte så mycket.

ORCA

  • Gäst
SV: Sachsenhühner
« Svar #3 skrivet: 06 okt-10 kl 15:41 »
Du kan översätta sidan med Google alternativt installera Google Chrome som webbläsare då den erbjuder att översätta direkt.

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: Sachsenhühner
« Svar #4 skrivet: 07 okt-10 kl 11:54 »
Hej Gert!

Vad vill du veta om Sachsenhuhn?

Tydligen finns minst tre olika färger.. gul, vit och spräcklig eller hur man översättar detta.. (gesperbert)
Vikt 2,5 3 kg tupp, hönan 2-2,5 kg. I genomsnitt 180 ägg 1. säsong, vikt per ägg 55g. Äggskal ljusgul till ljusbrun.

http://www.fluegelvieh.de/huehner.html

MVH

Januschka
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

Gert

  • Inlägg: 557
    • Småland
SV: Sachsenhühner
« Svar #5 skrivet: 07 okt-10 kl 12:35 »
Vad jag förstår så är väl gesperbert det samma som grårandig eller det kanske heter tvärrandig.

Vad jag ville veta är hur dom tänkte och hur dom gjorde när dom tog fram den här rasen.

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: Sachsenhühner
« Svar #6 skrivet: 07 okt-10 kl 13:08 »
Framavlad slutet på slutet av 18talet ur svart Minorka och svart Langschan. Till 1923 var bara den svarta varianten känt. Kammens storlek har avlads mindre för att mindra risken för frostskador. De nya färgslagen (vit, gul, randig) utplånades nästan under andra världskriget. Svarta varianten är fortfarande mest utbrett, minststa antalet djur finns för vita och randiga varianten. Dessa finns mest i regional begränsade områden (Hessen, Vogtland och Harz).

Syftet med aveln var att skaffa en hönsras som är procerar mycket och är vädertalig. Sachsenhuhn ska var enkelt att drar upp, blir tidig könsmogen och ha ett lugnt temperament. De ska vara ivriga foderletare. Ruvlusten är inte stark utpräglat.


Beskrivning:
Das Sachsenhuhn ist ein  Nutzhuhn mit kräftigem, etwas langgestrecktem Rumpf auf mittelhoher Stellung. Das sogenannte Kissen (die Bürzelgegend) ist mittelmäßig, der Legebauch gut ausgebildet. Beide Geschlechter tragen kleine, einfache Stehkämme. Weiterhin charakteristisch sind die kurzen Kehllappen und die kleinen, weißen Ohrscheiben.


Det var allt jag hittar på stuts.
Januschka
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

509 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser