Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Visenter på Bornholm ??  (läst 1076 gånger)

Henriksson

  • Inlägg: 1349
  • Kärleksfull o singel.
    • Uppland
Visenter på Bornholm ??
« skrivet: 05 jun-10 kl 09:58 »
Citera
Fredag 4 juni 2010
Visenter nyhet i Bornholms fauna?

Danmarks miljöminister Karen Ellemann undersöker möjligheten att plantera ut visenter, europeiska bisonoxar, på ön Bornholm.

Enligt Berlingske Tidende blir det i så fall till en början bara tal om att låta ett fåtal visenter gå i ett inhägnat område i skogen Almindingen. På sikt är dock målet att de jättelika djuren, de kan väga uppemot 900 kilo, ska få röra sig fritt i hela skogsområdet och eventuellt också på resten av ön.

1927 sköts den sista vilda visenten i Europa. Då fanns endast 54 djur kvar på djurparker i hela världen. Sedan dess har arten fötts upp och återintroducerats på olika håll. I dag finns vilda bestånd i Polen, Ukraina, Litauen, Ryssland och Vitryssland.

ATL.nu
http://www.atl.nu/Article.jsp?article=60475&nyhetsbrev&&a=Visenter%20nyhet%20i%20Bornholms%20fauna?

Östeuropa en förebild i naturvård ??  ???
Livsmål; Gård med svärdsjöfår, Gotlandskanin och en god kvinna. (Kramvänlig!)
För övrigt skulle en katt knappt acceptera att vara något annat än just sig själv.

Nina W

  • Inlägg: 4107
    • Värmland
SV: Visenter på Bornholm ??
« Svar #1 skrivet: 05 jun-10 kl 22:47 »
Varför inte? Det kan väl vara spännande med något nygammalt? Vad har dom för matvanor? Om det är så att dom skiter i tallplantorna så kanske dom är ett vettigt alternativ till älg på andra håll också? Har dom trafikvett? Älgar har ju som alla vet inte det!
« Senast ändrad: 06 jun-10 kl 09:44 av Nina W »

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Visenter på Bornholm ??
« Svar #2 skrivet: 05 jun-10 kl 23:38 »
Östeuropa hade kvar en del av lövskogsbältet längre och det finns fortfarande lite kvar (Den enda i Sverige är Söderåsen). Visentens habitat är lövskogen, så Bornholm borde passa. .
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Johannes

  • Gäst
SV: Visenter på Bornholm ??
« Svar #3 skrivet: 06 jun-10 kl 17:37 »

Men fritt strövande över ön-vad tänker hon med?
Det här är inte några vargar.
Bornholm är en ö med intensivt jordbruk,tät bebyggelse på många ställen,mycket turister och korta cykelavstånd.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

509 gäster, 3 användare
ärt, Anders Flix, stromback

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser