Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  När ska man slakta tuppar?  (läst 1338 gånger)

Fredrikslund

  • Inlägg: 2768
    • Södermanland
När ska man slakta tuppar?
« skrivet: 22 okt-09 kl 23:24 »
Har hört att det flesta slaktar vid ca 6 veckor. men när brukar ni slakta era och när är köttet som godast? för det lär ju inte växa mera efter 6 veckor (?), men har läst att det får mera fett på köttet med åldern.

och en sista fråga, vad är godast och lättast, flådd eller plockad vaktel? :)

 

Linkoso

  • Inlägg: 10321
    • -
    • Höns i Trunsby
SV: När ska man slakta tuppar?
« Svar #1 skrivet: 23 okt-09 kl 12:02 »
Flådd lär vara lättast. Lär inte ens behöva använda kniv utan det är bara att dra av skinnet efter du skållat.  Har läst att man inte eller ska ta ur en vaktel och sedan lägga i frysen utan du avlivar djuret, stoppar hela kroppen med innanmätet i frysen, då smakar den mer sen. Sedan tar du fram den och gör i ordning, tar ur och sådant när det är dags att tillaga.
Var rädd om det liv ni har, ni vet aldrig när det tar slut ...
♥♥♥ www.honsitrunsby.webs.com ♥♥♥ ~~~ www.hönsträff.se ~~~ Visar vägen till kacklet ~~~
Kommer ni till Byledagen 25/5 - 2013? :) http://www.facebook.com/events/465511106842445/?fref=ts

Rytterling

  • Inlägg: 167
    • Västergötland
    • Rytterlings hemsida
SV: När ska man slakta tuppar?
« Svar #2 skrivet: 23 okt-09 kl 16:21 »
Så här gör jag.. men det har vi ju redan talat om....:)

http://www.rytterling.se/fjaderfaslaktvaktlar.html


Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: När ska man slakta tuppar?
« Svar #3 skrivet: 23 okt-09 kl 22:32 »
Vaktlar är lätta att plocka. Man skållar dem bara i ca 95 gadigt vatten med en droppe diskmedel i och sen lossnar fjädrarna lätt. Ska man flå dem skållar man dem inte utan då bara tar man av skinnet som det är.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

533 gäster, 2 användare (1 dolda)
skräptanten

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser