Var gör ni av all fårgödsel?
Tack för alla svar! Har inga åkrar vi plöjer, enbart betesmark och man skall väl inte gödsla fårbeten med fårgödsel?Får väl kolla upp med bönderna häromkring (ha, märkte ni vitsen).
Fårgödsel anses inte som "bra gödsel" då det innehåller så mycket strö (som tar lång tid att bryta ner och då inte innehåller speciellt mycket gödslande ämnen..) Fårgödsel ska lagras över en vinter för att bli riktigt nedbruten.Dessutom så kräver det ju en fastgödselspridare, något som blir mer o mer sällsynt i svämgödselns tidevarv
Fårgödsel anses inte som "bra gödsel" då det innehåller så mycket strö
Fårgödsel anses inte som "bra gödsel" då det innehåller så mycket strö (som tar lång tid att bryta ner och då inte innehåller speciellt mycket gödslande ämnen..) Fårgödsel ska lagras över en vinter för att bli riktigt nedbruten.Dessutom så kräver det ju en fastgödselspridare, något som blir mer o mer sällsynt i svämgödselns tidevarv.Och idag kan man få för mycket gödsel Enligt spridningsreglerna. gäller t.ex för Får att man har 1 ha egen spridnindsareal till max 15 får.Annars måste man ha ett skriftligt avtal med annan markägare.