Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hela baken nerkladdad av bajs??  (läst 15678 gånger)

Fredrikslund

  • Inlägg: 2768
    • Södermanland
SV: Hela baken nerkladdad av bajs??
« Svar #20 skrivet: 03 jun-09 kl 16:44 »
kol funkar mot dåliga magar vet jag...

-Silverstedt

 

Äggbert

  • Inlägg: 10
    • Mincer's
SV: Hela baken nerkladdad av bajs??
« Svar #21 skrivet: 03 jun-09 kl 23:35 »
Idag har jag lärt mig, den hårda vägen, att lortiga rumpor bör tas på allvar. Jag har brahmor som ju är väldigt fluffiga där bak. Tillfälligt lösare avföring fastnar naturligtvis lätt i fluffet, och eftersom dom inte duschar speciellt ofta (eller aldrig) så sitter ju skiten kvar ett tag. Nu är det inte så att mina hönor går omkring med skitklumpar i baken hela tiden men det kan vara ytlig skit i fluffet ibland. Så till saken. En av hönorna har senaste veckan blivit väldigt geggig där bak. Jag har lusläst det här forumer angående magsjukor och äggledarinflammationer, men inget stämde riktigt. Jag har haft koll på henne och hon har inte verkat det minsta sjuk i övrigt. Jag inhandlade hur som helst diskhandskar och idag fick hon ett bad i ljummet vatten och såpa. När hon var sköljd och klar kollade jag in baken på henne. Några centimeter under kloaköppningen hade hon ett hål in under huden, kanske 3-4 cm i diameter, och där kryllade det av fluglarver. Så j-la äckligt! Det var bara att bära ut den nybadade hönan till huggkubben och göra slut på lidandet. Jag kunde inte fatta hur fluglarver kunde infektera ett levande djur, men efter en snabb googling hittade jag det här:

http://www.svdhv.org/nyhemsida/Artiklar/070614_not_fluglarvsangrepp.html

Är det någon mer som har råkat ut för nåt liknande på höns?

Fredrikslund

  • Inlägg: 2768
    • Södermanland
SV: Hela baken nerkladdad av bajs??
« Svar #22 skrivet: 04 jun-09 kl 06:49 »
usch, stackare, lät ju jätte hemskt! aldrig råkat ut för det och hopps verkligen jag inte behöver det heller  :-\

-Silverstedt


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

437 gäster, 2 användare (1 dolda)
Oskari

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser