Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Avliva?  (läst 837 gånger)

lindelou

  • Inlägg: 167
    • -
Avliva?
« skrivet: 11 apr-09 kl 16:18 »
Min favoritkanin har varit i slagsmål inatt med en annan hanne. Han låg på sidan med bakdelen när jag hittade rymlingarna. Ser inga synliga skador som sår eller så,men han kan inte använda bakbenen. Pigg för överigt. Jag upplever det som han är förlamad. Vad kan det vara? Kan han ha brutit ryggraden i slagmålet eller är han chockad och kan återhämta sig? Några tips och råd?

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: Avliva?
« Svar #1 skrivet: 11 apr-09 kl 16:39 »
Kaniner kan mycket väl bryta ryggen. Om det hände i natt och han fortfarande inte kan använda bakbenen är det nog tyvärr så. Har själv sett en fransk vädurshona med bruten rygg och hon var också pigg men släpade på på bakdelen.

 

lindelou

  • Inlägg: 167
    • -
SV: Avliva?
« Svar #2 skrivet: 13 apr-09 kl 12:47 »
Det var nog så. Han har fått sluta sina dagar :'(


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

505 gäster, 1 användare
Tami02P730

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser