Hej!
Jag läste nyss en tråd om utfodring av baggar samt om en ungbagge som var lite tunn över ryggen.
Vi har två baggar. En har gått ute med 8 tackor och hittills fått hö, salt och mineraler. Den andra har stått inne i en box med 1 tacka och fått samma utfodring.
Alla tackor känns vara i fint hull samt baggen som gått ute. Men baggen som stått inne är lite tunn. Han fyller 2 år i vår, är av rasen Åsen och verkar i övrigt hur frisk och pigg som helst.
Jag började nyligen tilläggsfodra med kraftfoder inför lamningarna i mars/april och eftersom alla nu går tillsammans nu, så får ju baggarna kraftfoder också, på köpet så att säga.
Några teorier om varför just denna bagge är tunn över ryggen och korset? Mask?
Jag har tänkt avmaska 2-3 veckor efter lamningarna så att de ska vara fria inför betessläpp (förhoppningsvis). Jag har beten till tackor och lamm där inga får gått på 50 år.
Baggarna ska få gå med bockar på ett mindre bete (där fåren gick i höstas).
Det blev mycket nu, men kom gärna med teorier, råd och synpunkter.
/Kent