Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Ostfrisiska mjölkfår - Näring och tillskott.  (läst 1247 gånger)

Dagen

  • Inlägg: 231
  • I skogens trädgård höra vi hemma.
    • Småland
Ostfrisiska mjölkfår - Näring och tillskott.
« skrivet: 20 jan-09 kl 10:22 »
Hej!

Vi har tre tackor Ostfrisiska mjölkfår. Och även två nya lamm + fler på gång.
Vad behöver de i form av extra näringstillskott? Just nu får de kraftfoder och b-vitamin. Men behöver de även saltsten?

Om ingen vet exakt, vet någon vart sådan info kan hittas? Jag har googlat på "Ostfrisiska mjölkfår" men jag hittar inget riktigt bra förutom att de är lite känsligare mot koppar än andra fårraser.

Tack!

Mushi

  • Inlägg: 269
SV: Ostfrisiska mjölkfår - Näring och tillskott.
« Svar #1 skrivet: 20 jan-09 kl 12:01 »
Jag tycker att du ska ge dem fri tillgång till saltsten och ett mineralfoder för får utan koppar. Mineralfodret kan de antingen ha fri tillgång till eller så blandar du det med kraftfodret varje dag (mängd enligt vad förpackningen föreslår).


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

443 gäster, 1 användare
Ollefund

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser