Ved på rot

Startat av Schwartz kalle, Igår kl. 15:07

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Schwartz kalle

Hej, Stormen Johannes i slutet av december fällde 2 tallar som ligger fint i kanten av min tomt nära bredd skogsväg som går parallellt med väg 68, enkelt att ta av och på igen till vägen.

Det är uppskattningsvis ca 2 kubikmeter totalt. Båda träden är till salu! Grejen är att jag inte har någon aning om vad det skulle bli för pris utan du får bara komma och hämta de och ge mig en rättvis slant.

År det så att du behöver mer för att ha full last på ditt fordon kan jag även sälja någon eller några andra tallar som står. Och då får du fälla dem själv eftersom min lilla batteri såg duger inte för det.

Jag har en jätte hög ful ved som jag måste bli av med först därmed vill jag helst sälja tallarna än ha för mig själv. Så skulle jag inte heller gnälla om priset du erbjuder.

torpjens

Två tallar är snarare 2 kubik, om de är rejäla, än 20 kubik.
Problemet är inte att makt korrumperar, det är att de korrumperbara söker makten.

Schwartz kalle

Citat från: torpjens skrivet Igår kl. 17:05Två tallar är snarare 2 kubik, om de är rejäla, än 20 kubik.
Tack! Den är redigerad nu!

torpjens

Jag gissar att knappt 500 kr/träd kan vara rimligt om de kapar och lastar själva. En kubik timmer väger nånstans runt 800 kg så det blir nog fullt lass på ett vanligt personbilssläp. Vill du se var massapriserna ligger kan du titta här https://www.billerud.se/skog/salja-virke/virkespriser och välja ditt område. Det är rimligt att du får massavedspriset då det är rejäla tallar vilka kan sågas till timmer som är mycket bättre betalt.
Problemet är inte att makt korrumperar, det är att de korrumperbara söker makten.

Schwartz kalle

Jag har haft en grej på mig sedan jag var barn. Det är nämligen så att jag glömmer vissa saker lätt eller har svårt att urskilja i efterhand t ex följande saker bla. fågelart, olika blommor och färg på dem och även färg på kläder, bilar, etc. Min hjärna väljer bort att lagra de minnen och det varar bara några timmar kvar. Dit hör även alla icke frukt givande trä.

Det är bara en tall och den är rejäl och ligger vid kanten.

Den andra är en gran. Det roliga är att granen hade nästan fallit på taket på stugan. En annan stuga som var under rivning som låg precis vid granens fot hade hållit den emot så att övre delen av granen hade landat mot taket men på ett smidigt sätt så att den bara låg nästan vilandes på taket utan några skador. Men jag ville göra någonting åt det innan det skulle börja blåsa mot andra håll och lyckades kapa loss den från stocken men sedan blev det rekord snö och en del av övre delen är kvar på taket än idag medan resten av trädet står som en stor kanon över nu tackvare incidenten hel rivna stugan. Jag tog grenar på granen för att göra gång stigar på snön och även gjorde provisoriska snöskor av dem. Men när jag skrev annonsen glömde jag ändå bort att båda inte var tallar!

Om du gode torpjens inte hade engagerat i tråden hade jag inte lagt märke till det alls! Tack än en gång!

Jag låter ursprungliga annonsen vara kvar utan några ytterligare redigering för det känns lite komiskt i det hela i alla fall men om någon vill hämta kan jag leverera granen också till kanten efter delning (vilket också var tanken från början) och mängden ved till salu blir ca 1.5 kubikmeter bland ved och inget annat.

Och nu förstår ni varför jag endast är medlem på detta forum ;D