Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Trög vibrerar motstånd vid gaspådrag  (läst 7532 gånger)

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14124
    • Medelpad
SV: Trög vibrerar motstånd vid gaspådrag
« Svar #40 skrivet: 20 maj-16 kl 11:01 »
Jag tycker uppriktigt att det låter som tändfel.

Det var upp i början av tråden och det verkar som om det inte har gjorts någon riktig felsökning på den punkten än. Om den misständer ständigt på en cylinder så borde det ju också bli avgassmällar och lukta kraftigt oförbränt om avgaserna, men inga sådana rapporter har heller kommit in.

mulen

  • Inlägg: 452
    • Lappland
SV: Trög vibrerar motstånd vid gaspådrag
« Svar #41 skrivet: 20 maj-16 kl 11:32 »
Kanske är cylindrarna bara?
Nä sälja ska jag inte- lär mig väldigt mycket om bilar tack vare pärlan 😄

mulen

  • Inlägg: 452
    • Lappland
SV: Trög vibrerar motstånd vid gaspådrag
« Svar #42 skrivet: 27 aug-16 kl 11:05 »
Glömt att skriva vad det var som spökade. Det var en fjäder som ska hålla fast drivknuten. Istället åkte drivknuten ut från  sitt läge hela tiden trots att man satte tillbaka den. Nu fungerar den igen :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

645 gäster, 6 användare (1 dolda)
Oktoberräv, Berberis, Tur-Johan, Okulärbesiktning av Byrålåda, Be

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser