Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Seriekoppla IBC-tankar (regnvatten)  (läst 23411 gånger)

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14933
    • Östergötland
SV: Seriekoppla IBC-tankar (regnvatten)
« Svar #40 skrivet: 05 aug-21 kl 10:18 »
Jag har försökt men inte hittat någon studie på asbestfibrers möjlighet att påverka rotfrukter så de blir farliga, men jag kör med föriktighetsprincipen. De där fyrvaktarna visade ju på att det blev en kraftig höjning av tarmcancer så det är inte bara lungorna som påverkas.

Jag använder bara takvatten direkt om det är andra takbeläggningar, men har en grävd brunn 5-10 meter från ladan med eternittak, och anser att det omöjligt kan komma några mängder "nålar" dit även om ladan står för stor del av vattenvolymen.


Har svårt att skydda oss från eventuellt takdamm, så där chansar jag.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

500 gäster, 2 användare
kretslopp, javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Åter är en tidsskrift som är tidlös. Ett 5 år gammalt nummer är lika användbart nu som när den kom ut.
Jag har haft väldigt mycket nytta och har fortfarande av tidningen.
/Per

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser