Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur utfodra kaninerna?  (läst 897 gånger)

Wildvittra

  • Inlägg: 252
    • -
Hur utfodra kaninerna?
« skrivet: 13 mar-14 kl 13:46 »
Nu ska vi snart hämta hem våra första kaniner, en hona och en hane som vi ska avla på. Hö har vi massor av, och snart börjar gräset växa. Men vad behöver kaniner mer äta än gräs/hö? Jag har läst på olika ställen och det verkar vara delade åsikter, vissa ger bara hö/gräs, vissa ger även spannmål eller pelleterat foder. Hur ska man tänka?
 :)
~ Bor på landet med man, höns, hund, får, vaktlar ~

 

Bonde-Fru

  • Inlägg: 35
    • Småland
SV: Hur utfodra kaninerna?
« Svar #1 skrivet: 13 mar-14 kl 19:20 »
vad e det för ras?
Uppfödare av rasen Stora silver till utställning och hemhushåll.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

587 gäster, 2 användare
eremit1, Nataks

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser