Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  klövervall bete till får?  (läst 1557 gånger)

stina j

  • Inlägg: 167
    • Södermanland
klövervall bete till får?
« skrivet: 07 sep-13 kl 18:43 »
går det bra att släppa våra 2 bagglamm på insådd klövervall? tänkte 1 H första dagen och sen öka på.eller är det stor risk att de blir sjuka.

javill

  • Inlägg: 11730
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: klövervall bete till får?
« Svar #1 skrivet: 08 sep-13 kl 09:03 »
Om du ökar tiden lite i taget borde det gå bra. Men, inte bra att släppa på så kraftigt bete utan tillvänjning. Nu vet jag inte hur det ser ut hos dig men, om vallen ligger i angränsande hage kanske det går att utöka nuvarande hage med en bit in i vallen varje dag.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

pettson

  • Inlägg: 130
  • Månskensbonde som gärna vill ha mer tid hemma
    • Skåne
    • www.bodilsbod.se
SV: klövervall bete till får?
« Svar #2 skrivet: 12 sep-13 kl 10:38 »
Vi släppte våra halvårlamm i en hage med 80% klöver. De tittade på mig och undrade vad jag höll på med. Men de var där i 6 veckor. Bonden blev inte nöjd för lammen åt bara klöverbladen, inte stammarna. Så han fick skicka in sina kreatur för att äta resten. Men våra lamm växte bra! Fast de fick ju även kraftfoder. ;D
Bor i en glänta i skogen med fru, barn, gotlandsfår, leicesterfår, gökfärgade maranhöns, isbar, blommehöns, pärlhöns & katter.
Meningen med livet är inte vad Du gör för Dig själv. Meningen med livet är vad Du gör för andra!

 

stina j

  • Inlägg: 167
    • Södermanland
SV: klövervall bete till får?
« Svar #3 skrivet: 17 sep-13 kl 11:45 »
Tack vi gjorde så att vi utökade lite itaget det har gått bra.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1050 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser