Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ramsammansättning för avläggare  (läst 1684 gånger)

endie

  • Inlägg: 51
    • -
ramsammansättning för avläggare
« skrivet: 05 jun-13 kl 08:01 »
Hade tänkt 2 ramar täckt yngel 1 ram med ägg och larver 1 pollen och 2 honungsramar.  Tänkte låta dem dra upp egen drottning för att byta när mina nordiska flickor är färdigbakade
hos odlaren.

Är det en bra sammansättning på ramarna eller skall jag fylla på med mer, hur undviker jag ett världsmästerskap i vildbygge i lådan som är anpassad för 10 ramar?
skall jag fylla tomrummet med något? Har ej såmånga utbyggda ramar och mellanväggar är väll lite för energikrävande för en avläggare?

olof

  • Inlägg: 2715
    • Skåne
    • Min blogg med sökord biodling
SV: ramsammansättning för avläggare
« Svar #1 skrivet: 05 jun-13 kl 08:55 »
Jag tycker det är lite för lite bin för att själva göra drottningar, skaka ner från ett par ramar till.

Utrymmet går bra att fylla med mellanväggar eller lämna tomt närmaste 1½ månaden, det kommer inte att hända något där på den tiden.

endie

  • Inlägg: 51
    • -
SV: ramsammansättning för avläggare
« Svar #2 skrivet: 05 jun-13 kl 09:32 »
ok inga fler ramar bara skaka ner bin från modersamhället då?

olof

  • Inlägg: 2715
    • Skåne
    • Min blogg med sökord biodling
SV: ramsammansättning för avläggare
« Svar #3 skrivet: 05 jun-13 kl 11:03 »
Ja, byggviljan börjar komma först ett par veckor efter att drottningens egna bin börjat krypa ut, men då går det fort och gäller att hänga med  :) Blir det väldigt bra drag under en period finns alltid risken att bina drar in honung och blockerar drottningens framtida äggläggning. Men detta brukar normalt kompenseras av att dragbina dör bort och bina äter upp fodret istället i takt med att yngelsättningen kommer igång.

wictor

  • Inlägg: 763
SV: ramsammansättning för avläggare
« Svar #4 skrivet: 05 jun-13 kl 18:19 »
Har man bara en enstaka kupa och vill utöka, då ställer man sig den fråga som inledde denna tråd.

Och då ställer man helt enkelt hela det BEFINTLIGA samhället ½ meter på sidan. HELA samhället.

Och börjar jobba utifrån detta.

Ny botten på den gamla platsen. Ny förstalåda. Och så flyttar man över hälften av yngelramarna med påsittande bin.
Nån pollenram också. Sen på med tak som vanligt. Nu har man två kupor vägg i vägg.

Det som sedan händer är att flygbina kommer att befolka bägge kuporna.
Och det är bra, de drar in nektar och pollen.

Det ena samhället blev utan drottning, men det fixar sig - i och med att bägge lådorna har yngelramar så kommer det viselösa att dra upp en drottning. Så bry sig inte om att leta drottning, det är onödigt arbete.

Där det fattas ramar, fyll ut med tomramar med vaxmellanväggar. Bina fattar vinken. Och nu i full sommar så är det inga problem att det kyls, snarare tvärtom.

Bägge samhällena kommer att producera honung, dock bara c:a 50 % vardera. Men de behöver alltså varsin skattlåda - sen kanske fler. Skattlådor när man börjar med bin skall vara fyllda med ramar med vaxmellanväggar. Bina bygger snabbare än man kanske fattar, de kan bygga ut en låda på 3-5 dagar. Och fylla den lika fort. Otroligt.

Efterhand flyttar man isär kuporna, när allt fungerar som det ska.

Biodling skall vara enkelt. Ju enklare desto bättre.
« Senast ändrad: 05 jun-13 kl 18:24 av wictor »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

626 gäster, 2 användare
praktejder, stromback

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser