Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  nybörjare  (läst 1218 gånger)

igges

  • Inlägg: 2
    • Närke
nybörjare
« skrivet: 08 jun-12 kl 09:08 »
Hej är nybörjare och fick uppleva något konstigt eller var det inte det ???
Jag har ett sammhälle och en avläggare och igår så svärmar avläggarn med resultat att grannen fick fullt med bin i ett mindre träd och vi fick ta sopborste och kartonger för att försöka få tillbaka bina och skaka ner dom i avläggarn och det gick till slut efter ett par upprepade gånger men frågan är vad som hände för vi kollade samhället och drottningen fanns kvar så man undrar varför svärmningen startade.
OBS:vi är som sagt nybörjare  :-\

Lilla ja

  • Inlägg: 98
    • Skåne
SV: nybörjare
« Svar #1 skrivet: 08 jun-12 kl 20:36 »
Var drottningen parad? Kan annars varit att drottningen lämnade kupan för att flyga ut och para sig. Bierna hänger då med en bit men återvänder till kupan efter ett ha suttit i klot ett tag. Min första sommar med bin misstog jag också detta fenomen för en svärmning.

 

igges

  • Inlägg: 2
    • Närke
SV: nybörjare
« Svar #2 skrivet: 09 jun-12 kl 17:12 »
Var drottningen parad? Kan annars varit att drottningen lämnade kupan för att flyga ut och para sig. Bierna hänger då med en bit men återvänder till kupan efter ett ha suttit i klot ett tag. Min första sommar med bin misstog jag också detta fenomen för en svärmning.
Hej Tack för svar.Vet inte om drottningen hade parat sig och vi trodde att drottningen var med när vi kastade tillbaka dom i avläggarn och det var inte så smart för i så fall hade det stora samhället inte haft någon drottning fick vi reda på av en bekant men då kollade vi i stora samhället och då såg vi drottningen.Men dagen innan såg vi att dom kämpade med en vit larv som var lite mindre än själva bina i stora samhället precis utanför ingången som vi inte vet vad det kan ha varit för nåt ???eller om det kan ha påverkat att dom stack.Men din teori stämmer förhoppningsvis för det blev lite panik där.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

533 gäster, 3 användare
torbjorn, lavendula, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Jättenöjd och glad över tidskriften Åter!
/ Märit

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser