Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Nu luktar det i kläckaren!!!  (läst 1066 gånger)

mia1977

  • Inlägg: 39
    • Småland
Nu luktar det i kläckaren!!!
« skrivet: 23 apr-12 kl 21:29 »
Skickade efter vaktelägg som åkte in i kläckaren för 9 dygn sedan.
Nu har det börjat lukta illa i maskinen. Lös ett par ägg igår och hittade ett som hade stora sprickor och där tom lite skal hade lossnat. Tog ur detta men lukter kvarstår även idag.
Jag har aldrig kläckt vaktlar innan och tycker det är svårt att se om det är befruktat eller inte när jag lyser dem.
Detta trots att jag har en "riktig" lampa. De är ju så väldigt fläckiga/prickiga!

Nu behöver jag tips på vad jag ska göra.
Vad ska jag titta efter nu när äggen är 9-10 dygn för att kunna sålla ur de obefruktade från de som är på G?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

529 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har läst tidningen hos en vän tidigare, men nu har jag äntligen kommit mig för att prenumerera själv. Ser fram mot mitt första nummer.
/Marie-Louise

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser